Analizujemy metylację cz.15 o receptorze witaminy D

grudzień 1, 2015 by
Kategoria: Metabolizm

Receptor witaminy D 3 to po prostu Vitamin D Receptor, VDR. Jest on kodowany przez gen VDR. To z czym nam się to kojarzy to przede wszystkim: odporność, odpowiednia twardość i struktura kości. W genetyce to także proliferacja komórek na właściwym poziomie, neuroprzekaźnik dopamina oraz regulacja metylacji.

http://www.zespoldowna.info/wapno-witamina-d-3-witamina-k-2-i-strach-w-oczach-przed-hiperkalcemia-osteoporoza-zawalami-serca.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamina-d-3-jest-wazna.html

http://www.zespoldowna.info/dha-i-witamina-d-3-oczyszcza-organizm-z-amyloidow-beta.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d3-byc-moze-najwazniejsza-witamina-czlowieka.html

http://www.zespoldowna.info/choroby-autoimmunologiczne-w-zespole-downa-a-poziom-witaminy-d-3.html

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Receptor_witaminy_D

Patrząc na analizy dr.Amy Yasko VDR jest istotnym elementem wpływającym zarówno na poziom dopaminy jak i genu COMT, stąd pojawia się w naszych analizach jako pierwszy z tej grupy genów.

image

Zacznę jednak od tego: 90% Polaków, bez suplementacji ma bardzo niski poziom witaminy D 3 poniżej 28 ng/ml. Z tego też powodu jesteśmy bardziej narażeni na choroby. Witamina D poprzez aktywność genu VDR właśnie jako receptora, wpływa na ponad 220 enzymów w naszym organizmie. Zatem jej brak, złe działanie samego receptora regulowanego przez nasz gen VDR niesie globalne zmiany w naszym ciele, chociażby te związane z chorobami autoimmunologicznymi. Warto popatrzeć na ten szczególnie pierwszy poniższy link, który świetnie, “obrazowo” prezentuje istotę witaminy D i receptora VDR funkcjonowaniu organizmu.

http://www.kaluefflab.com/pdfs/presentations/Kalueff/Lectures/VitaminDandBraintalk2008.pdf

http://www.hindawi.com/journals/bmri/2014/304250/

http://www.em-consulte.com/en/article/287441

http://ndt.oxfordjournals.org/content/27/suppl_4/iv17.full

http://press.endocrine.org/doi/pdf/10.1210/en.2014-1016

http://jid.oxfordjournals.org/content/181/6/2099.full

Popatrzmy, co mówi dr.Amy Yasko o tym genie:

1.Gen VDR stymuluje enzymy produkujące dopaminę, neuroprzekaźnik decydujący o ruchu, napięciu mięśniowym, koordynacji, o emocjach. W zespole Downa wiemy, że szczególnie napięcie mięśniowe jest inne niż my to byśmy chcieli.

2.Dopamina jest też istotna by walczyć z mikrobami i usuwać metale ciężkie, a w ZD i autyzmie są to problemy niemalże stałe.

3.Jest związany z autyzmem i ilością witaminy D 3 w chorobach neurodegeneratywnych.

Jak działa VDR?

1.Pobiera grupę metylową z metylokobalaminy z tej części procesu za którą odpowiada MTR/MTRR.

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-11-rola-genow-mthfr-mtrr-mtr-dhfr-shmt-rfc-mthfd.html

2.Dostarcza tę grupę do miejsca produkcji dopaminy.

Jakie problemy wiążą się z polimorfizmami?

Mamy trzy typy polimorfizmów: VDR Taq (A), VDR Bsm (T) i VDR Fok ( T). Gdzie Fok dotyczy regulacji poziomu cukru we krwi, a pozostałe regulują metylację.

Jeżeli w badaniu uzyskujemy – / – to są to normalne zapisy i pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu dopaminy oraz wysokiego poziomu metylacji. Osoby z takim wynikiem źle reagują na suplementację grupami metylowymi, gdyż już ich mają dużo.

Jeżeli oba (od obu rodziców) są +/+ to gen jest zdecydowanie mnie aktywny. Powoduje to ograniczenie produkcji dopaminy, choć i tak wszystkie grupy metylowe są wykorzystywane na jej produkcję. W takiej sytuacji osoba z tymi polimorfizmami lepiej toleruje suplementację grupami metylowymi.

Co jest istotne, to stan VDR –/ – odpowiada wrażliwości na suplementację grupami metylowanymi COMT +/+ a VDR +/+ COMT –/-.

image

http://www.heartfixer.com/AMRI-Outcomes-Non-CV-Autism-Methyl%20Cycle.htm#COMT:%C2%A0%20Catechol%E2%80%93O%E2%80%93Methyl%20Transferase%20and%20VDR:%C2%A0%20Vitamin%20D%20Receptor

Dr.Amy Yasko zajmuje się autyzmem i gen VDR to droga do odpowiedniej metylacji autystów i regulacja poziomu dopaminy. Klasyczne już dzieło wspierające tą opinię to poniższy raport:

https://mcdb.colorado.edu/courses/4790/Autism.pdf

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-skupiasz-sie-tak-na-witaminach-zapytal-mnie-moj-przyjaciel.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3897590/

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26073892

image

Patrząc na zespół Downa:

1.Mamy co raz więcej badań pokazujących na bardzo często występujący polimorfizm genu VDR BsmI i jego zwiększoną ekspresję.

http://www.fcsd.org/en/vitamin-d-receptor-gene-polymorphisms-in-persons-with-down-s-syndrome_17629.pdf

2.Począwszy od 2005 roku polimorfizmy genu VDR są w grupie ryzyka urodzenia dziecka z ZD

http://www.hindawi.com/journals/dm/2006/921694/citations/

3.W wielu badaniach niski poziom dopaminy, neuroprzekaźnika jest związany ze źle działającymi genami odpowiedzialnymi za jej produkcję w tym VDR.

http://pediatrics.aappublications.org/content/120/6/e1465

4.Ostatnie badania poszukują się istotnej roli dopaminy, jej braku w rozwoju choroby Alzheimera co może wpływać na nasze dzieci.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4174765/

WNIOSKI:

1.By wesprzeć należytą pracę polimorfizmów genu VDR przede wszystkim należy zadbać o właściwy poziom metylowanej formy witaminy B 12 w organizmie. Jej brak w cyklu MTRR/MTR wpływa na prawidłowe funkcjonowanie genu VDR i na produkcję dopaminy.

2.Nie jest to oczywiste, że należy suplementować się witaminą D 3. Powtórzę, to co przy okazji tej witaminy wspominałem: MAŁE DAWKI A CZĘSTE SĄ LEPSZE NIŻ SUPER DAWKI PRZYPADKOWO BRANE DO KOREKTY POZIOMU.

3.W przypadku ZD i autyzmu, witamina D 3 jest potrzebna do stabilizowania źle działających procesów, stąd małe stałe ilości mogą STALE korygować problemy z odpowiednią reakcją immunologiczną, odpowiednim metabolizmem oksytocyny, czy działaniem genów.

4.Wsparciem dla funkcjonowania genu VDR jest także kurkuma, która pozytywnie wpływa na jego działanie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20153625

Polecam link, który prezentuje ciekawą dyskusję na temat polimorfizmu genu VDR i jego odczytów przez różne laboratoria.

http://gcmaffed.blogspot.com/2011/01/vdr-bsm.html?m=1

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Analizujemy metylację cz.15 o receptorze witaminy D”
  1. Monika pisze:

    chyba jednak nie rozumiem:( czyli mutacja genu VDR oznacza, że taka osoba nie wytworzy na skórze ze słońca tej witaminy i musi suplementować czy że suplementacja nie zadziała?

  2. Can pisze:

    Polimorfizm genu VDR nie oznacza, że organizm nie wytwarza ze słońca witaminy D3. Gen VDR odpowiada za receptor witaminy D 3, czyli “pobierania” witaminy D 3 do procesów.

  3. Monika pisze:

    to jest w takim razie gorzej niż myślałam:( a czy mogą w przypadku polimorfizmu VDR wystąpić pobolewania nerek przy suplementacji 5000IU wit.D3 dziennie? bo takie objawy zauważyłam po 3 tygodniowej suplementacji

  4. Monika pisze:

    a czy pobolewania nerek po 3 tygodniowej suplementacji wit D3 w wysokości 5000IU dziennie mogą wskazywać na polimorfizm VDR?

  5. Can pisze:

    Jeżeli przy tej dawce nie bierzesz K2 MK4-MK7 w proporcji 1:10 minimum to bóle są sygnałem byś odstawiła d3 delikatnie mówiąc.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...