CBS, APP jak regulować ich ekspresję

kwiecień 24, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wczorajszy wpis łączący ekspresję genów CBS, APP z poziomem inteligencji u osób z zespołem Downa bardzo szybko spowodował napływ pytań. Rozumiem, nie każdy czytał naszego bloga 4 lata temu, bo wtedy już pisałem na ten.

Przypomnę artykuły, które pobudziły Was do pytań:

http://www.zespoldowna.info/ekspresja-genow-wplywa-na-poziom-iq-w-zespole-downa-czyli-jak-genetyka-warunkuje-iq-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/app-kontroluje-wzrost-i-dojrzewanie-komorek-w-mozgu.html

Z nich wynika istotność genu APP, który powszechnie przez nas jest utożsamiany z choroba Alzheimera i genu CBS dla poziomu IQ u osób z ZD. Wnioskując z treści tych tekstów, można powiedzieć, że jeżeli ekspresja tych genów jest niska to osoba może mieć wyższe IQ, co jednoznacznie się łączy z lepszą neurogenezą czyli powstawaniem nowych komórek i ich funkcjonowanie.

Napisałem w artykułach, że możemy wpływać na ekspresję tych genów. Pojawiły się zatem pytania: jak?

Postaram się wyjaśnić precyzyjnie ten temat odwołując się do wcześniejszych wpisów.

GEN CBS i jego regulacja.

Proponuję zacząć od “starego” wpisu z Bloga Teresy Cody. Ona zawsze starała się wyjaśnić trudne tematy w sposób prosty i przejrzysty: http://www.zespoldowna.info/egcgdyrk-kwas-foliowy-herbata-zielona.html

Popatrzcie na jej rysunek:

image

Tak to jest wykres pokazujacy cały cykl kwasu foliowego, który niedawno przerabialiśmy Uśmiech

Gen CBS występuje tutaj obok witaminy B 6 ale i homocysteiny. Każdy kto robimy badania swojemu dziecku już z pewnością zauważa, że poziom homocysteiny jest zdecydowanie niższy od dzieci zdrowych, bo na poziomie poniżej 5,5. Jest to efekt potrojonego genu CBS i jego ekspresji. CBS jest powiązany swoją aktywnością dodatkowo z DYRK 1 A. Jak pisze to Teresa:

“Zielona herbata redukuje enzym DHFR (pomarańczowy), który z kolei zamienia kwas folinowy  tetrahydrofolate w jednym kierunku tak jak to jest na rysunku. Wpływ DYRK 1 A na metabolizm kwasu foliowego zatem jest istotny! “

image

Oznacza to, że negatywny wpływ genu na metylację, czyli cykl kwasu foliowego i zmniejszanie jej poziomu, co ma wpływ na IQ, można w pierwszej kolejności podając EGCG, która istotnie zwiększa dostępny kwas foliowy w cyklu.

Wróćmy w tym momencie do wykładu profesor Obeidy.

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-1.html

Ona ma więcej już informacji od Teresy i ten proces opisuje troszeczkę inaczej pokazując jak można jeszcze w sposób istotny wpływać na metylację, czyli na pewną cześć ścieżki metabolicznej poprawiającej poziom IQ dziecka z zespołem Downa.

Oto jej wykres tego samego cyklu co u Teresy:

image

A oto opis wniosków płynących z tego wykresu:

PODSUMOWANIE-DEREGULACJA GRUP METYLOWYCH W ZESPOLE DOWNA – ANALIZA KRWI

1.Wszystkie etapy cyklu SAM podlegają istotnemu wpływowi czynników dietetycznych oznaczonych zielonymi strzałkami

2.W ZD mamy o 30% mniejszy poziom homocysteiny a o 57% wyższy poziom cystationiny.

3.Zwiększony poziom o 17%  betain i choliny pochodzących z diety

4.Zwiększony o 34% poziom SAM i o blisko 50% SAH, co powoduje zwiększony poziom metylacji (SAH większy od SAM)

WNIOSEK Z TEGO ETAPU PREZENTACJI:

DIETA MOŻE ODGRYWAĆ KLUCZOWĄ ROLĘ W CYKLU SAM , GDYŻ WPŁYWA NA POZIOM METIONINY, WITAMIN B 12, B6, CHOLINĘ, BETAINY, CYSTEINĘ PRZEZ CO MOŻE MODYFIKOWAĆ TEN CYKL.

Z perspektywy tych analiz wynika, że chcąc wpływać na właściwą ekpsresję genu CBS i na jego produkty musimy suplementować dzieci:

-EGCG

-witaminami B 9, B 12, B 6

-choliną

-betainami

To pierwszy problem mamy z głowy Uśmiech

Drugi jest znacznie trudniejszy. Po pierwsze mamy próby ze stworzeniem leku wpływającego na ekspresję genu APP (około 12 prób) i na dzień dzisiejszy niestety nie są to próby efektywne. Z drugiej strony mamy co raz więcej środków wpływających na destabilizację powodowaną przez nadekepresję genu APP w postaci: cerebrolizyny, kurkumy, DHA ale i resveratrolu, ginkgo i przede wszystkim znów EGCG!

http://www.researchgate.net/publication/11547367_The_green_tea_polyphenol_(-)-epigallocatechin_gallate_attenuates_beta-amyloid-induced_neurotoxicity_in_cultured_hippocampal_neurons

image

Jednakże skuteczność działań “przeciwko” objawom jest nieskuteczna jeżeli jest to robione sporadycznie i z pewnością jest to mnie skuteczne niż wpływanie na ekspresję samego genu APP. Z mojej perpsektywy nie mamy w tym momencie na tak skuteczne wpływanie na gen APP jak to ma miejsce w przypadku CBS…choć najnowsze badania “połączone” nad kurkumą, egcg i resveratrolem wskazują, że takie połączenie skutecznie wpływa na neuropatologię choroby Alzheimera. O tym z pewnością jeszcze napiszę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...