Cholina redukuje dysfunkcje zespołu Downa

czerwiec 7, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

image

Jak to w ZD ostatnio “bywa” badano coś, znaleziono coś i powoli do tego się przyzwyczajam. Tym razem Barbara Strupp, profesor nauk  “o suplementacji, diecie, składnikach odżywczych” i psychologii poszukiwała odpowiedzi czy można w jakiś sposób pomóc embrionowi z ZD w jego rozwoju poprzez wspomaganie matki.

No i…przypadek gonił przypadek w jej badaniu.

Zaczynam od początku jednak. Co to jest cholina? Substancja ta jest prekursorem acetylocholiny oraz wchodzi w skład fosfolipidów istotnych dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Cholina jednak jest w ograniczonym zakresie syntezowana przez organizm ludzki i musi być mu dostarczana. Cholina znajduje się w orzechach, wątrobie, żółtku jajka kurzego oraz w brokułach i kalafiorach.

2 czerwca w poważanym czasopiśmie Behavioral Neuroscience profesor Strupp opublikowała swoje najnowsze badania. Dotyczyły one następującej tezy:

Czy podawanie choliny, podczas ciąży i okresu noworodkowego może spowodować długoterminowe zmiany w jakości funkcji poznawczych i emocjonalnych dla osób z ZD i chronić je przed neurodegeneratywnym efektem choroby Alzheimera?

Zespół badawczy, który zabrał się do badania tej tezy podjął próbę znalezienia odpowiedzi na tak postawiony problem badając procesy zachodzące u myszy z ZD.

Jak opisuje proces badawczy profesor Strupp: “…zauważono w trakcie badań, że podawanie typowej diety dla ciąży i następnie diety “laktacyjnej” z dużą zawartością choliny dramatycznie poprawiło zachowanie, emocje myszy z ZD, a myszy bez ZD dodatkowo ich potencjały uczenia się.”

Jak to się odbyło. Mysz będąca w ciąży na 3 tygodnie przed i 3 tygodnie po rozwiązaniu otrzymywała specjalną dietę z podwyższoną zawartością choliny (4,5 razy więcej). Po sześciu miesiącach, myszy z tego miotu były poddane różnego rodzaju testom w porównaniu do myszy od matki bez specjalnej diety. “Myszy z choliną” wypełniały zadania bardzo dobrze ze szczególnym i wyraźnym postępem w ich zdolności do koncentracji, kontroli emocji i do poszukiwania rozwiązań. Także myszy z ZD wykazywały postęp w stosunku do mysz z miotu bez suplementacji choliną. Może to oznaczać zdaniem profesor Strupp, że cholina może mieć istotny wpływ na rozwój czynności poznawczych w ZD i z góry sugeruje, że powinno się zwiększyć poziom dziennej dawki choliny dla ciężarnych z 450 mg i w okresie laktacyjnym z 550 mg w górę i to znacznie. Jednak jak dużo, muszą potwierdzić to dodatkowe badania.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...