“Czy powinna być podawana witamina D3 u dzieci otyłych?”
kwiecień 16, 2018 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Biorąc pod uwagę ostatni artykuł o leptynie i witaminie D3, nie dziwi mnie to pytanie. Po pierwsze gdy jesteśmy otyli witamina D3 gorzej jest wchłaniana, zatem nie wpływa regulująco na funkcjonowanie leptyny. Jest jej wtedy dużo,amózg wciąż ma sygnał by jeść.
Leptyna jest odwrotnie skorelowana z funkcjonowaniem witaminy D3, ze względu na silny wpływ leptyny na metabolizm witaminy D3 i odwrotnie. Zarówno receptory VDR (witaminy D3), czy receptory ADIPOR1 (adiponektyny), czy też gen PPAR ściśle ze sobą współpracują, stąd brak witaminy D3 będzie wpływał na zarówno leptynę, adiponektynę. Właśnie: niski poziom witaminy D3 to większy apetyt, gdyż leptyny jest więcej. Właśnie niski poziom witamin D3 tym gorzej z odpornością dzięki zaburzeniu ścieżki funkcjonowania leptyny. Uwaga, w badaniach ta zależność znajduje także potwierdzenie w tym, że przy wysokim poziomie witaminy D3, poziom adiponektyny jest też wysoki.
https://string-db.org/cgi/network.pl?taskId=HXxgkwJs7NVY
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4964629/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5122181/
Stajemy zatem przed trudnymi wyborami, wymagającymi uwagi i wiedzy, w szczególności gdy wrócimy do tego artykułu:
“Dwa aktywne związki metabolicznie wytwarzane przez komórki tłuszczowe jak , leptyna i adiponektyna są zaangażowane w odwrotną zależność [4] i te związki mogą odgrywać rolę w modelu ryzyka choroby Alzheimera w chorobie nowotworowej również w ZD. Leptyna ma właściwości promujące raka i hamujące chorobę Alzheimera, podczas gdy adiponektyna ma zdolność odwrotną, czyli hamującą nowotwory i promującą chorobę Alzheimera [4]. “
Zatem na jakim poziomie powinna być nasza witamina D3? Wciąż na poziomie 50-60 ng/dl.