Czy wiesz, że gen CBS potrzebuje seryny i witaminę B6?
styczeń 2, 2018 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Z pewnością najbardziej szokuje mnie bardzo selektywne traktowanie polimorfizmów. MTHFR zasługuje na uwagę i już z natury mówi się o odpowiedniej jego suplementacji. Każdy inny gen…to już brak wiedzy i sugestii.
Polimorfizm CBS C699T jest z perspektywy wielu badań tzw. polimorfizmem przyspieszonym (up-regulated). Oznacza, że ma większe zapotrzebowanie na jego kofaktory. No i właśnie o ile w przypadku MTHFR jakaś wiedza funkcjonuje, to w przypadku genu CBS zawsze pada pytanie: co mam do tego dać?
Zaczynamy od tego o czym wiemy najmniej…pod latarnią najciemniej
Otóż seryna jest głównym aminokwasem, który musi wspierać metabolizm homocysteiny w cyklu cysteiny przez gen CBS. Tak jak wspiera istotną w cyklu kwasu foliowego glicynę, za którą odpowiada gen SHMT. Zaskoczenie? Z pewnością tak. Seryna jest endogenna, co oznacza że organizm sam może ją wyprodukować…ale tylko wtedy, gdy mamy prawidłowy metabolizm tego aminokwasu…i być może dlatego nikt się nią nie interesuje.
Jednak popatrzmy na to inaczej. Jeżeli organizm “jedzie” na poziomie 120% przy polimorfizmie CBSC699T, a produkuje wciąż 100% seryny, gdyż pozostałe polimorfizmy to warunkują to co wtedy następuje?…jeżeli mamy “zdrowy” organizm to próbuje to sobie kompensować mimo wszystko poprzez wychwyt seryny z diety. Bogate w serynę produkty to: żelatyna, ryby, len, orzechy.
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/fitness/seryna/wd3175
W ZD jest troszeczkę inaczej. Gen CBS jest znacząco przyspieszony. Cała seryna może być przekierowana do tego cyklu…ale i tak może zostać “zablokowana” w wykorzystaniu tytułem polimorfizmów, czy to potrojenia genu PDXK odpowiedzialnego za konwersję witaminy B6 do formy aktywnej. Stąd w tym wypadku zawsze potrzebujemy witaminy B6 w postaci P5P.
http://www.zespoldowna.info/witamina-b6-w-zespole-downa.html
To jest charakterystyczne w przypadku osób z polimorfizmem i ZD: podanie jej czy to w postaci seryny, czy też fosfatydyloseryny w sposób widoczny wpływa na funkcjonowanie tych osób w układzie kognitywnym, stabilizacji nastroju i komunikacji. Może to być sygnał, że choć seryna jest produktem endogennym, to w tych przypadkach zapotrzebowanie na nią jest na tyle duże, niezbilansowane, że wymaga suplementacji by osiągnąć odpowiednią równowagę. A jak ważna jest seryna to warto wrócić do artykułu z onetu i linka powyżej:
-reguluje pracę neuronów
-poprawia koncentrację
-działa przeciwbólowo
-działa detoksykacyjnie w gospodarce lipidowej
-wspomaga układ odpornościowy
-wpływa na neuroprzekaźniki, w szczególności acetylocholinę
Zatem sugeruję by na nią zwrócić uwagę w połączeniu z witaminą b6 w postaci P5P.
PS. Dla osób z ZD i chorobą Alzheimera seryna może mieć też jeszcze jedno kluczowe znaczenie:
ogranicza patologię protein tau