Czym jest koenzym Q10?
styczeń 8, 2011 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Wciąż się pytacie: PO CO TEN KOENZYM Q 10? W związku z faktem, że ten temat jest opracowany na różnych stronach bardzo dobrze pozwalam sobie na prezentację części z nich i podaniem do nich linków
Strona www.koenzymq10.info pisze:
Koenzym Q10 stosowany jest przede wszystkim w chorobach układu krążenia, poza tym w niedoborach immunologicznych lub w stanach, w których wskazane jest zwiększenie aktywności układu odpornościowego. Najważniejszym wskazaniem leczniczym dla koenzymu Q10 są: kardiomiopatie i niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, niemiarowości.
Koenzym Q10 (nazwa międzynarodowa – ubidekarenon), określany również nazwą „ubichinon” (ubitarius – wszechobecny, chinon – związek pierścieniowy zawierający dwie grupy ketonowe) jest pochodną chinonu (2,3-dimetoksy-5-metylo-6poliizoprenylobenzochinon). Koenzym Q10 zawiera łańcuch poliprenolowy, składający się z 10 jednostek izoprenolowych. U różnych zwierząt i w roślinach występują homologi koenzymu Q10, różniące się długością łańcucha poliprenolowego (koenzym Q7, Q8 i in.).
Działanie biologiczne u człowieka wywiera przede wszystkim koenzym Q10. Główna rola biologiczna koenzymu Q10 (nazywanego przez niektórych witaminą Q10) polega na jego udziale w oddychaniu komórki przez łańcuch oddechowy cyklu Krebsa. Jest to przebieg reakcji chemicznych, w których zredukowane formy oksydoreduktaz utleniają się w obecności tlenu cząsteczkowego, a uzyskana energia wykorzystywana jest do fosforylacji ADP do ATP.
Dieta:
W produktach zwierzęcych występują znacznie większe ilości koenzymu Q10 niż w produktach roślinnych. Szczególnie dużo ubichinionu znajduje się w rybach i mięsie. niektóre gatunki ryb sa bardzo bogate w ten koenzym np. sardynki. Z pożywieniem dostarczamy organizmowi dziennie tylko ok 3-5 mg koenzymu Q10. Ponieważ zawartość substancji odżywczych w produktach ulega wyraźnej redukcji na skutek smażenia, gotowania, przetwarzania.
Co warto wiedzieć o koenzymie Q10
- badania nad koenzymem Q10 prowadzi się od niedawna , gdyż jest to sztuczna produkcja przed 1947 r. była bardzo droga
- witaminopodobmną substancję Q10 człowiek wytwarza w wystarczającej ilości lub pobiera z pokarmem
- ten związek występuje wszędzie w przyrodzie, stąd tez nazywa się go ubichinonem
- po 25 roku życia spada produkcja tego koenzymu w organizmie
- zastosowanie koenzymu we wczesnym stadium choroby jest w stanie opóźnić jej rozwój
- koenzym Q10 dodaje blasku cerze. Sprawia, że staje się gładka, świeża, promienna
- bez niego komórki nie mogłyby wytwarzać niezbędnej do życia energii
- koenzym Q10 wpływa na przyśpieszenie metabolizmu
- polepsz dotlenienie komórek
- jest silnym przeciwutleniaczem
- chroni komórki przed działaniem wolnych rodników
- największe stężenie koenzymu Q10 znajduje się w wątrobie, sercu i nerkach
- wartość koenzymu Q10 w sercu ludzi zmniejsza się z wiekiem. W sercu ludzi w wieku 39 – 43 lat zmniejsza się o ok 32%, u ludzi w wieku 77 – 81 lat ok. 57%
Koenzym Q10 jest zawarty w mitochondriach w postaci skoncentrowanej. Mitochondria są znajdującymi się w cytoplazmie organellami, niezbędnymi do metabolizmu komórki. Generują one ok. 95% energii komórkowej.
Łańcuch oddechowy tworzy wspólny system enzymów, za pomocą których z produktów spożywczych powoli krok po kroku, wydobywana jest energia. Bez tych enzymów, komórka po prostu by eksplodowała.
Łapacze wolnych rodników tj.: witamina C, beta karoten, witamina E, Q10, selen , tauryna reagują bezpośrednio z wolnymi rodnikami. Same zostają przy tym zniszczone, a więc w pewnym sensie zużywają się.