DHA czy EPA?
październik 13, 2010 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Przebadałem cały zestaw badań zarówno pubmedu jak i bibliotek uniwersyteckich…i mogę stwierdzić, że DHA jest zawsze związane z intensyfikacją pracy mózgu a EPA z funkcjonowaniem komórek w ogóle :)
Mogę zatem powiedzieć Dawidowi, tak: chłopie nie rozstrzygniemy jak to z tymi kwasami jest. Wydaje się, że w dużej mierze zależy to od istotnych interesów firm, które stoją za poszczególnymi preparatami.
Gdy mówi sie o DHA, to wiemy, ze cała branża rybna stoi za tym. Gdy nadmieniamy o EPA to wiesiołek, ogórecznik to są rośliny, z których najlepsze ekstrakty są uzyskiwane.
Patrząc na opisy badań podtrzymam zatem moje wcześniejsze stwierdzenia”:
OSOBA Z ZD POWINNA WSPIERAĆ SIĘ PREPARATEM O ZDECYDOWANIE WIĘKSZYM UDZIALE DHA, ale mająca także EPA, gdyż w pewnych istotnych proporcjach uzyskuje się najlepsze wyniki.
Można ten dylemat także rozwiązać w naszych warunkach geograficznych podawaniem suplementu z DHA, a na co dzień wzbogacając dietę osoby z ZD produktami w Polsce powszechnymi czyli:
-dodawaniem nasion wiesiołka do sałatek warzywnych
-polewaniem olejem lnianym poszczególnych potraw
i być może uzyskamy dobry wynik.
WNIOSKI NAUKOWE:
Po raz kolejny wrócę do podawanych relacji naukowych na temat DHA i EPA.
1.Pamiętać należy, że DHA pełni istotną rolę w funkcjonowaniu komórek nerwowych, a w szczególności w przypadku synaps. Badania w tym kierunku podkreślają, że DHA jest kluczowe w terapii choroby Alzheimera i we wzmocnieniu funkcjonowania zdolności poznawczych i mają istotny wpływ na aktywność dendrytów i synaps.
http://www.omega-research.com/researchview.php?ID=832&catid=7
http://www.omega-research.com/researchview.php?ID=236&catid=7
2.DHA dodatkowo wspomagana kurkumą jednoznacznie wpływa na funkcje poznawcze i ich rozwój
http://www.omega-research.com/researchview.php?ID=1179&catid=7
3.DHA wpływa na centralny system nerwowy i metabolizm dopaminy neurotransmittera.
4.Polecam strony o DHA:
http://www.omega-research.com/
5.EPA jest kwasem szczególnie istotnym, gdy chodzi o koncentrację, właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego (wpływa na komunikację między dendrytami i aksonami).
6.EPA wspomaga nastrój, walczy z depresją, ADHD i schizofrenią.
7.Jest kwasem, z którego organizm może wytworzyć DHA.
8.Najlepsze EPA, także pochodzi z tłustych ryb!
9.ALA jest “matką” omeg DHA i EPA. Z ALA organizm wytwarza DHA i EPA, ale ten mechanizm nie jest efektywny i pokrywa do 9% zapotrzebowania.