Dlaczego kobiety produkują komórki jajowe z których rodzą się dzieci z zespołem Downa?
wrzesień 12, 2010 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
W blisko 12 publikacjach z dnia dzisiejszego znalazło się omówienie eksperymentu Uniwersytetu z Newcastle. Ja posłużę się relacją z bbc.uk.
Dogmatem dotyczącym wskaźnika urodzin dzieci z ZD jest wiek matki. Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle przeprowadzili badania i eksperymenty, których celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego kobiety rodzą dzieci z ZD?
Popatrzmy na początku na statystykę:
-kobiet w wieku do 25 lat rodzą dziecko z ZD 1 na 1300 żywych urodzeń
-kobiety w wieku do 35 lat rodzą dziecko z ZD 1 na 365 żywych urodzeń
-kobiety w wieku do 45 lat rodzą dziecko z ZD 1 na 30 żywych urodzeń
To co naukowcy postanowili wykonać, to odkryć dlaczego wszystkie kobiety produkują między innymi komórki jajowe, z których rodzą się dzieci z ZD?
Pierwsza odpowiedź jak jest możliwa zawsze wiąże się z materiałem genetycznym, chromosomami i tą drogą poszli badacze. One nie zachowują się normalnie, gdy komórka jajowa się dzieli, ponieważ nie mają wystarczającej ilości proteiny nazywanej KOHEZYNĄ. Naukowcy wyjaśniają to tak: “…chromosomy “walczą” aby właściwie się względem siebie ustawić, zanim się podzielą. Następnie, gdy się już podzielą zmierzają w złych kierunkach, lub są “złapane” w pułapkę pośrodku, zamiast pójść prosto na swoje miejsce w lewo lub w prawo“. Staje się tak bo brakuje właśnie kohezyny.
Jakie są konkluzje naukowców na ten temat? Po pierwsze kluczowym czynnikiem jest obecność proteiny na etapie podziału komórki w mejozie. Po drugie ich ilość jest czynnikiem kluczowym! Po trzecie ilość i obecność spadają wraz z wiekiem matki
Dla zainteresowanych proponuję ten link: http://www.nursingtimes.net/whats-new-in-nursing/behind-the-headlines-archive/-egg-development-in-older-women/5019106.article