EGCG i jego wchłanianie

kwiecień 29, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Im człowiek wie więcej tym lepiej :) ale powoduje też to pewne komplikacje i zmianę przyzwyczajeń. Tak odbieram dyskusję dotyczącą EGCG i poziomu jego wchłaniania. Przedstawiam dziś 3 podejścia do tego tematu, mając nadzieję, że ostatecznie wybierzemy tą najlepszą.

PODEJŚCIE 1

EGCG w czystej postaci tak jak teavigo jest słabo wchłaniane więc konieczne jest wsparcie tego procesu.

Ciekawy artykuł na ten temat jest zamieszczony tutaj: http://www.infoisus.com/naturalhealtharchives/grouppekurosawa.typepad.com/grouppe_kurosawa_natural_/2006/08/curcumin_and_eg.html

dotyczy on także kurkumy. Wynika z niego, że EGCG jest dobrze rozpuścić w mleku z kokosa, lub jakimś tłuszczu zanim się go poda. Jednakże należy pamiętać, że samo mleko pochodzenia zwierzęcego, jak i soja nie wspiera wchłanialności EGCG

W kolejnych poszukiwaniach naukowcy wskazują, ze EGCG bardzo dobrze się wchłania, gdy jest stymulowane piperyną czyli czarnym pieprzem. Odrzucam te podejście ze względu na wiek naszych dzieci.

Innym podejściem jest to co mam nadzieję większość z nas robi. Podaje EGCG w towarzystwie DHA co w sposób istotny zwiększa wchłanialność EGCG.

Te modyfikacje tradycyjnego podejścia uważane są za wystarczające, ale człowiek szuka rozwiązań najbardziej efektywnych, stale.

image

http://www.o-cha.net/english/conference2/pdf/2001/files/PROC/III-030.pdf

Analizując powyższą pracę przypomina mi się dyskusja nad kurkumą. Dlaczego nie podajemy kurkumy jako przyprawy? Ano dlatego, że nie wchłaniamy jej dobrze. W tej postaci mniej niż 1% trafia do krwi. Dlaczego EGCG w czystej postaci nie może być samodzielnie podawane? Gdyż mniej niż 1% trafia do krwi. Stąd konieczne jest wsparcie.

PODEJŚCIE 2

Przez lata DHA było i jest najlepszym wsparciem dla wchłanialności EGCG ze względu na fakt, iż jest tłuszczem. EGCG rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie w wodzie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20096749

image

Jednakże te podejście rywalizuje silnie z metodą, która mówi o konieczności podawania EGCG w towarzystwie witaminy C.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2802066/

Ciekawym eksperymentem, na który obecnie wiele osób się powołuje, była chińska próba podawania EGCG rozpuszczonego w świeżym soku cytryny albo pomarańczy (ale nie grejfruta). Efekty tej próby potwierdziły jej skuteczność i obecnie zaczyna być ona co raz bardziej popularna.

PODEJSCIE 3

Ja nazwałbym tą metodę “KURKUMY LONGVIDY”. Jest obecnie 6 firm, które zakończyły badania nad EGCG. Dokonały one istotnych zmian w formulacji EGCG bezkofeinowego (teavigo), dodając do niego zarówno tłuszcz w formie liposomów jak i pewne katechiny, które zwiększają efektywność przenikania EGCG przez barierę krew mózg. Do końca maja powinniśmy znać, która z wersji jest najbardziej efektywna i wtedy tą metodę szczegółowo opiszę.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “EGCG i jego wchłanianie”
  1. ghoska pisze:

    Jarek :-) to ile wg Ciebie procent EGCG może w wersji optymistycznej przenikać barierę krew-mozg ?

  2. Can pisze:

    To jest tylko matematyka na bazie dostępnych danych: do 12%. Nowe formulacje mają dać poziom 30-50% a lek awizowany na 2015 80%

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...