Fluoksetyna cz.10, czyli dendryty

sierpień 2, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Piotr słusznie zauważył, że badania nad wykorzystaniem fluoksetyny poszły ciut dalej i skupiły się nad dendrytami.

Za wikipedią:

Dendryt (dendritum)- element neuronu, rozgałęziona (zazwyczaj) struktura, przenosząca sygnały otrzymywane z innych neuronów przez synapsy do ciała komórki, której jest częścią. Występuje w tkance nerwowej. Słowo wywodzi się z greckiego słowa "déndron", czyli drzewo. Dendryty otrzymały taką nazwę, ponieważ przypominają gałęzie.

Funkcje dendrytów:

  • przejmują informacje z receptorów (zgodnie z kierunkiem ) od receptorów do ciała komórki.

Akson (neuryt) przekazuje informacje dalej, w kierunku: od ciała komórki do narządu wykonawczego bądź zakończenia synaptycznego.

image

Jeżeli przypomnicie sobie ten fragment filmu pt. “On Down” http://www.zespoldowna.info/zespl-downa.html albo wykład Matthiasa Gelba i ten slajd:

image

gdzie dendryty w ZD są pokazane jako słabo wykształcone, zamierające, nieaktywne struktury, które jednoznacznie wpływają na funkcjonowanie osoby z ZD, to wszystko będzie jasne jak ważną rolę spełniają i jak są w ZD zaburzone z różnych przyczyny.

Już w 2001 roku zwrócono uwagę na fakt, że fluoksetyna jest elementem wyhamowującym atrofie dendrytów (stopniowe zmniejszanie się objętości komórki, tkanki, narządu lub części ciała) : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/11749766/

Kolejne prace przez ostanie ponad 10 lat skupiały się nad wpływem fluoksetyny na neurogenezę, ale w tym roku zaprezentowano kilka prac które wróciły do tematu dendrytów.

Pierwsza przeprowadzona we Włoszech na modelu myszy z ZD Ts65Dn: http://www.unboundmedicine.com/medline/ebm/record/22817700/full_citation/Early_pharmacotherapy_with_fluoxetine_rescues_dendritic_pathology_in_the_Ts65Dn_mouse_model_of_Down_syndrome_

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3639.2012.00624.x/abstract?systemMessage=Wiley+Online+Library+will+be+disrupted+on+4+August+from+10%3A00-12%3A00+BST+%2805%3A00-07%3A00+EDT%29+for+essential+maintenance

 

image

stwierdzała, że: “…fluoksetyna w pełni przywraca neurogenezę…a przeprowadzona farmakoterapia za pomocą fluoksetyny jest w stanie w pełni uratować nie tylko liczbę neuronów ziarnistych, ale także ich “jakość”, w rozumieniu ich dojrzałości i zdolności do łączenia się.”

Konkluzją tego artykułu jest wskazanie, że fluoksetyna jest tym lekiem, który powinienem być poważnie rozważany w leczeniu dysfunkcji w ZD.

Druga, prowadzona akurat w kierunku choroby Alzheimera pokazywała bardzo istotną rolę w wykorzystaniu fluoksetyny przy powstrzymaniu obumierania dendrytów, ale o tym jeszcze napiszę osobno.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...