Fluoksetyna, kurkuma, neurogeneza w ZD
styczeń 19, 2012 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
No i kolejny raport na temat fluoksetyny, neurogenezy w ZD :) To mnie już naprawdę cieszy, gdyż jest to już dysertacja, a nie tylko raport z badań!
http://proquest.umi.com/pqdlink?Ver=1&Exp=01-07-2017&FMT=7&DID=2370389241&RQT=309&attempt=1&cfc=1
Kluczowe zdania z tej pracy są następujące:
“Our research has established that chronic treatment with the antidepressant fluoxetine rescues impaired neurogenesis, increasing cell proliferation to control levels. Additionally, we have shown that treatment with the antioxidant curcumin can be neuroprotective through the reduction of oxidative damage, which in turn facilitates the generation of new neurons. Ultimately, we have identified a mechanism that can contribute to hippocampal dysfunction in DS and have established that dysregulation of neurogenesis can be remedied using pharmacological therapies already available, …”
czyli:
Nasze badania pokazały, że stałe podawanie leków antydepresyjnych ratuje uszkodzoną neurogenezę i zwiększa poziom namnażania się komórek do poziomu kontrolnego. Dodatkowo, wykazaliśmy że leczenie kurkumą jako antyutleniaczem może mieć charakter neuroprotekcyjny dzięki redukcji stresu tlenowego, co z kolei prowadzi do tworzenia się nowych neuronów. Na końcu zidentyfikowaliśmy mechanizmy, które wpływają na dysfunkcję hipokampa w ZD i poznaliśmy mechanizmy mogące tą dysfunkcję leczyć za pomocą istniejących środków farmakologicznych.
Optymistyczne i realne…a to oznacza że jesteśmy już w trakcie…
Super, szkoda tylko, że to kolejne badania na myszach a nie kliniczne u dzieci. Dzieci z ZD mają mózgi w zdecydowanie lepszej formie niż osoby dorosłe z ZD. Prawie wszystkie badania kliniczne w ZD prowadzone są na osobach dorosłych. Ich mózgu są już znacząco zmienione. Najlepiej widoczne efekty zostały by uzyskane u dzieci. Krótkie porównanie, jeżeli pacjent przejdzie udar mózgu – po pierwszym może całkowicie wyzdrowieć, mózg ma potencjał do odnowy. Niestety już po kolejnych udarach ten sam pacjent – przy takiej samej samej terapii ma duże mniejsze szanse na całkowity powrót do zdrowia – zdolności regeneracyjne mózgu już są mniejsze.
Jako rodzice musimy zrobić europejską burzę mózgów jak zachęcić klinicystów do zainteresowania badaniami w ZD. Naukowcy mają super pomysły i osiągnięcia w ZD, tylko brak dalszego przełożenia ich badań. Może porównanie nie jest na miejscu, ale powszechnie wiadomo, że gdyby malaria lub AIDS były problem świata zachodniego, badania nad wynalezieniem leków byłyby zdecydowanie bardziej zaawansowane. Może trzeba politykom wszędzie uświadamiać, że badania nad ZD zdecydowanie przyspieszają badania nad lekiem na chorobę Alzheimera. A ta choroba będzie narastającym problemem społecznym. Kongres Amerykański przeznaczył duże pieniądze na badania w ZD, Unia Europejska nie dała nic. Naukowcy mają się zajmować badaniami i na tym skupiać, my musimy walczyć żeby były pieniądze na ich badania. Moja prośba, do wszystkich rodziców – myślmy intensywnie – w całej Europie jest na nas całkiem sporo – wierzę że coś wspólnie wymyślimy.