Fluoksetyna w ciąży

Zacznę jak zwykle w takich przypadkach od ostrzeżenia. Podawanie jakiegokolwiek leku w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem. Fluoksetyna w ciąży, choć nie znajduje się na liście substancji absolutnie zakazanych ze względu na możliwe skutki uboczne, w tym stanie wymaga koniecznej konsultacji ze względu na serce i wątrobę zarówno matki jak i dziecka.

Proponuję zacząć czytanie tego wpisu od lektury tych linków:

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-18-dzieki-richardowi-o-skutkach-ubocznych.html

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-7-czyli-jednak-o-mozliwych-skutkach-ubocznych.html

http://www.zespoldowna.info/jestem-w-ciazy-wiem-bede-miec-dziecko-z-zespolem-downa-jak-mu-pomoc.html

W tym ostatnim artykule znajdziecie link do tego artykułu, podsumowujący używanie fluoksetyny w ciąży

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24334313/

Pod powyższym linkiem znajdziecie najnowszy raport o zastosowaniu fluoksetyny w ciąży u myszy trisomicznej Ts65Dn

image

Raport ukazał się w lutym 2014 roku.

Jego głównym celem było uzyskanie odpowiedzi, czy zastosowanie fluoksetyny w terapii prenatalnej może pomóc odwrócić degenerację mózgu jaka ma już miejsce w trakcie rozwoju embrionalnego.

W modelu tym uzyskano następujące efekty:

The cognitive deficits caused by Down’s syndrome have long been considered irreversible. The current study provides novel evidence that a pharmacotherapy with fluoxetine during embryonic development is able to fully rescue the abnormal brain development and behavioural deficits that are typical of Down’s syndrome. If the positive effects of fluoxetine on the brain of a mouse model are replicated in foetuses with Down’s syndrome, fluoxetine, a drug usable in humans, may represent a breakthrough for the therapy of intellectual disability in Down’s syndrome

czyli deficyty poznawcze występujące w ZD przez długi czas były uważane za nieodwracalne. Ten raport dostarcza potwierdzenia, że farmakoterapia za pomocą fluoksetyny podczas rozwoju embrionalnego umożliwia pełne odwrócenie rozwoju  uszkodzonego mózgu, jak i deficytów zachowań tak typowych dla ZD. Gdyby pozytywne efekty podawania fluoksetyny dla rozwoju mózgu w przypadku modelu myszy z ZD, można by zastosować u płodu z ZD, fluoksetyna, lek wykorzystywany u ludzi, mogłaby stanowić przełomowy element w terapii niepełnosprawności intelektualnej w ZD.

Ten raport jest “przedłużeniem” badań wynikających z prac, które odkryły neurogenezę przy zastosowaniu fluoksetyny w ciąży u myszy trisomicznych: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20592198/, jak i przy odbudowie funkcjonalności hipokampa:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23620781/

Ciekawe i optymistyczne.

A teraz przejdziemy przez literaturę fachową Uśmiech, przy czym pamiętajmy:

1.Są to dane dotyczące sytuacji, gdy wszyscy są “zdrowi”

2.Kobiety cierpią na depresję

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/16263070/ rok 2005, grudzień

W tym raporcie mowa jest o wpływie leku na rozwój dziecka w trakcie ciąży. Bazą raportu jest fakt, iż kobiety cierpią na depresję podczas ciąży i otrzymują wtedy wsparcie w postaci leków typu SSRI (selective serotonin reuptake inhibitor) jakim jest właśnie fluoksetyna.

“Clinical studies suggest poor neonatal outcome after exposure to FX in utero” czyli badania kliniczne wskazują na niski wpływ na płód po bezpośrednim oddziaływaniu fluoksetyną. Jest to pewna konkluzja tego badania, choć prezentowane są możliwe skutki uboczne w postaci silnego wzrostu serotoniny co może prowadzić do obniżenia macicy.

Kolejny raport pochodzi z 2008 roku z listopada.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661986/

image

“This study suggests a possible association between cardiovascular anomalies and first-trimester exposure to fluoxetine.”

Jest to kluczowe zdanie z tego raportu. Wskazuje ono, że w trakcie I trymestru podawanie fluoksetyny może być związane z problemami kardiologicznymi płodu. W tym raporcie porównano dwa leki SSRI, z których fluoksetyna wydaje się być istotnie mniej szkodliwa. Dawkowanie w tym raporcie było na poziomie 20 mg.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23764459/ raport z 2013 roku

Even though FLX seems to be a developmental neurotoxicant, the translation of these findings to human safe assessment remains to be determined since it is recognized that not treating a pregnant or lactating woman may also impact negatively the development of the descendants, czyli fluoksetyna wydaje się wpływać na rozwój neurologiczny jednak toksycznie, przy czym należy pamiętać, że brak leczenia ciężarnej lub karmiącej kobiety tak samo negatywnie może odbić się na dziecku.

image

Ciekawy raport opublikowano w 2010 roku. Analizuje on wiele leków z grupy SSRI. Co ciekawe wady I trymestru wiązane są głównie z zastosowaniem leku o nazwie paroxetine. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20675971/

Fluoksetyna nie jest tutaj szczególnie omawiana w kontekście negatywnym

MOJE PODSUMOWANIE:

1.Wybrałem do tej analizy jedynie badania przekrojowe.

2.Pominąłem całkiem dużą grupę badań opublikowanych przed 2005 rokiem, które były niezwykle pozytywne.

3.Większość zdecydowana, traktuje temat z perspektywy jedynie pierwszego trymestru. Z nich wynika jednoznacznie, że poziom niebezpieczeństwa wadami rozwojowymi przy użyciu leku w tym okresie istnieje.

4.Analiza dawek na poziomie 20 mg/dzień po tym okresie (kolejne trymestry) jest zdawkowa i wynika z niej, że nie ma ani badań, ani szczególnych przeciwskazań do użycia fluoksetyny.

5.Nie ma badań u ludzi zajmujących się wpływem leku na dziecko z ZD, jednakże model myszy jest pozytywny dla tego typu rozważań w przypadku zespołu Downa.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Fluoksetyna w ciąży”
  1. Albert pisze:

    Jarek z twoich doświadczeń czy flueksytyna działa podobnie jak cerebrolizyna jeżeli chodzi o pobudzenie ruchowe dziecka? Mówimy już o dziecku w wieku powiedzmy 5 lat.

  2. CAN pisze:

    Fluoksetyna zdecydowanie silniej działa na rozwój motoryczny dziecka od cerebrolizyny.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...