Gliatilin – leki wspomagające mózg cz. 2
grudzień 7, 2009 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
BEZ WZGLĘDU NA TREŚĆ I OPINIE ZAŁĄCZONE W TYM TEKŚCIE, DECYZJE DOTYCZĄCE WYBORU LEKU PODEJMUJE ZAWSZE LEKARZ PROWADZĄCY I RODZIC DZIECKA. INFORMACJA TUTAJ ZAWARTA JEST JEDYNIE ZBIOREM DANYCH WSPOMAGAJĄCYCH WIEDZĘ RODZICÓW.
Drugim najczęściej pojawiającym się lekiem, w zestawieniach lekarskich, wspomagającym mózg jest Gliatilin, produkt włoskiej firmy Italfarmaco. Substancją czynną jest alfosceran choliny, który występuje w wielu lekach, u różnych producentów, w wielu krajach. Drugim liczącym się produktem, popularnym w krajach anglosaskich jest Alpha-GPC.
Gliatilin jest dostępny w opakowaniach po 14 kapsułek. Lek podaje się po 1 kapsułce rano i popołudniu
Dlaczego podaje się ten lek? Istotnym powodem jest sam składnik, alfosceran choliny, który jest substancją aktywną biologicznie wywierającą korzystny wpływ na czynności uszkodzonego lub starzejącego się mózgu. Jest także prekursorem fosfatydylocholiny, a także nośnikiem choliny bezpośredniego prekursora acetylocholiny.
więcej tutaj: http://hal.psych.uw.edu.pl/2006zalaczniki/neurotransmitery.doc
Acetylocholina jest jednym z najważniejszych mózgowych neuroprzekaźniów i jest wytwarzana w synapsach. Przekazując impulsy nerwowe odgrywa istotną rolę w funkcjach ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: pamięć, emocje i czynności ruchowe. Uszkodzenia i proces starzenia powodują uszkodzenie procesu wytwarzania tej substancji, stąd konieczna jest jej suplementacja. Inna jej rolą jest wzmacnianie funkcjonowania fosfolipidów w mózgu.
(co to są fosfolipidy tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fosfolipid)
Proces ich ponownego wbudowania, dzięki zastosowaniu tego leku i jego substancji czynnych, zapewnia lepszą transmisję, przewodnictwo impulsów. Efektem jest poprawa pamięci i czynności poznawczych, wpływa także na sferę zachowań.
Więcej o cholinie i jej roli tutaj:
http://www.nawidelcu.pl/Articles/exeSingle/?id=776
http://www.resmedica.pl/zdart5008.html
http://www.swedish.org/110849.cfm
Więcej o badaniach i wpływie alfosceran choliny tutaj:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7845062
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1340517
http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0022510X07000597
http://www.naturalproductsinsider.com/articles/cognitive-and-memory-preservation,p5.html