Homocysteina jest podstawowym biomarkerem wskazującym na choroby układu nerwowego
styczeń 26, 2014 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Cieszę się jak piszecie do mnie listy typu: “…mam przyjaciółkę, która ma problemy z dzieckiem…” Bardzo fajnie, że chcecie pomagać. Ja też. Stąd proponuję byśmy od razu w takich sytuacjach tłumaczyli przyjaciołom jedno: zrób badania homocysteiny, witaminy B 12, B 9 (kwas foliowego) i B 6. Będziemy wtedy już na starcie mądrzejsi.
To nie jest przypadek. Homocysteina pierwotnie była używana do analizy stanów osób podeszłych. Tam po raz pierwszy zaobserwowano, że jej wysoki poziom łączy się ze stanem chorobowym. Dzisiaj, gdy wiedza jest już znacznie rozleglejsza analizuje się homocysteinę u dzieci w porównaniu do grup rówieśniczych. Jeżeli są odchylenia to można przypuszczać jakie są zmiany.
Moja wiedza zaczęła się miedzy innymi od tego artykułu: https://www.seekinghealth.com/media/Homocysteine%20Biomarker%20Neurodegenerative%20Diseases.pdf
Potem znając rolę homocysteiny w mózgu osoby z ZD, czy też przy chorobie Alzheimera zrozumiałem jej rolę w przypadku uszkodzeń mózgu.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18474741
i w chorobach neuropsychiatrycznych: http://www.scielo.br/pdf/rbp/v26n1/en_a13v26n1.pdf
W ten sposób stała się dla mnie markerem (znacznikiem), który może wiele, tanim kosztem, podpowiedzieć.
Patrząc na rolę jaką homocysteina jako marker, obecnie odgrywa u dzieci, to z pewnością jest kluczowym elementem w diagnozie autyzmu, w mutacjach genów z nim związanych, o czym już pisałem i tutaj (MTHFR).
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2610366/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3787567/
Dlatego polecam: w przypadku problemów neurologicznych dziecka i braku precyzyjnej diagnozy zacznijcie od badania homocysteiny.