“Jak poprawić mózg, jak zmniejszyć agresję, jak zredukować homocysteinę?”
grudzień 21, 2017 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Gdy swego czasu “zdradziłem” moją receptę na agresję w postaci połączenia DHA raczej w większych dawkach z fosfatydyloseryną, Magteinem (magnesium-l-threonate) i cytrynianem magnezu, pojawiły się pytania o zastosowanie tego podejścia w innych przypadkach: np. w padaczce, chorobie Alzheimera…i zbijaniu homocysteiny. Zrobiłem przegląd i tutaj owoc mojej pracy w tym temacie.
Zacznę od tego, co stosuję. W przypadku DHA używam preparatów Nordic Naturals. Magtein jest jeden więc szukam najlepszej oferty i największego udziału Magteinu w produkcie. O pozostałych decyduje zawsze jakość w postaci ilości substancji czystej i jej formy.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258547/
Przepraszam, ale tutaj konieczny wstęp po tym “wcześniejszym” rozwinięciu
Fosfatydyloseryna i fosfatydylocholina są składnikami błon komórkowych, które są dwuwarstwowe. Od strony zewnętrznej głównym jej składnikiem jest fosfatydylocholina, od wewnętrznej fosfatydyloseryna. Różnią się one ładunkiem elektrycznym, gdzie fosfatydyloseryna jest naładowana ujemnie. Po co to wszystko?
“…Przede wszystkim odgradzają one wnętrze danego przedziału od środowiska zewnętrznego, co jest podstawą do zachowania jego odrębności i integralności[1]. Błona komórkowa, która otacza każdą żywą komórkę pozwala na utrzymanie jej homeostazy oraz utrzymanie odpowiedniego środowiska wewnętrznego, niezbędnego do właściwego przebiegu jej procesów życiowych[3]. “
https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82ona_biologiczna
Inną istotną znaną funkcją fosfatydyloseryny jest zdolność do redukcji kortyzolu.
Kortyzol …“wywiera szeroki wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresu[3] na równi z adrenaliną. Powstaje z 11-β-deoksykortyzolu przy udziale 11β-hydroksylazy[4] w warstwie pasmowatej kory.”Kortyzol różni się od pozostałych hormonów steroidowych (takich jak hormony płciowe) tym, że zalicza się go do glikokortykoidów, czyli związków mających wpływ na poziom glukozy we krwi. Kortyzol powoduje zwiększanie jej stężenia, co jest wskazane w reakcji na stres (stąd jego potoczna nazwa). Kortyzol uwalnia też aminokwasy z tkanek peryferycznych i hamuje tempo wchłaniania ich przez mięśnie szkieletowe, przyspiesza glukoneogenezę, a wreszcie przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych.”
Czynniki redukujące poziom kortyzolu
- Suplementacja magnezem obniża poziom kortyzolu w surowicy po ćwiczeniach aerobowych[7][8], ale nie po treningu oporowym[9].
- Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują zależną od dawki[10] właściwość zmniejszania produkcji kortyzolu wywołanej przez stres psychiczny[11], poprzez hamowanie syntezy interleukiny-1 oraz -6 i wzmaganie syntezy interleukiny-2. Interleukina-1 wzmaga wydzielanie hormonu CRH. Kwasy tłuszczowe omega-6 z kolei wykazują odwrotne działanie na syntezę interleukin[12].
- W pewnych przypadkach muzykoterapia okazuje się skuteczna w redukcji poziomu kortyzolu[13].
- Masaż może redukować poziom kortyzolu[14].
- Śmiech i doświadczenie rozśmieszenia może redukować poziom kortyzolu[15].
- Pozyskiwana z soi fosfatydyloseryna oddziałuje na kortyzol. Dawkowanie jest jednak niejasne[16][17][18][19].
- Regularny taniec prowadzi do znacznej redukcji poziomu kortyzolu w ślinie badanych[20].
- wyciąg z korzenia rośliny z rodziny psiankowatych Withania somnifera[21].
Czynniki zwiększające poziom kortyzolu
- Infekcje wirusowe zwiększają poziom kortyzolu poprzez aktywację osi HPA przez cytokiny[22].
- Kofeina może zwiększać poziom kortyzolu[23].
- Niedobór snu[24].
- intensywne lub długotrwałe ćwiczenia aerobowe przejściowo podwyższają poziom kortyzolu, aby zwiększyć efektywność glukoneogenezy i utrzymać stały poziom cukru we krwi. Po posiłku poziom kortyzolu wraca do normy[25].
- Wariant Val/Val genu BDNF u mężczyzn oraz wariant Val/Met u kobiet jest związany ze zwiększonym poziomem kortyzolu we ślinie w odpowiedzi na sytuacje stresowe[26].
- Hypoestrogenizm oraz suplementacja melatoniną zwiększają poziom kortyzolu u kobiet po menopauzie[27].
- Poważna trauma lub sytuacje stresowe mogą zwiększyć poziom kortyzolu we krwi przez dłuższy okres[28].
- Podskórna tkanka tłuszczowa przetwarza kortyzon w kortyzol przy użyciu enzymu 11-beta HSD1[29].
- Anorexia nervosa może mieć związek z podwyższonym poziomem kortyzolu[30].
- Gen receptora serotoniny 5HTR2C u mężczyzn jest powiązany ze zwiększoną produkcja kortyzolu[31].
- Mowa ciała osoby niepewnej siebie, czyli zamknięta, podkurczona sylwetka, może być przyczyną zwiększonego poziomu kortyzolu[32].
- Wdychanie androstadienonu przez kobiety podnosi ich poziom kortyzolu i ma wpływ na nastrój[33].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kortyzol
Więc już wiemy, że fosfatydyloseryna z DHA i magnez ma istotne znaczenie w ZD ze względu na regulację agresji poprzez obniżanie poziomu kortyzolu. Podkreślam to zdanie:
Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują zależną od dawki[10] właściwość zmniejszania produkcji kortyzolu wywołanej przez stres psychiczny[11], poprzez hamowanie syntezy interleukiny-1 oraz -6 i wzmaganie syntezy interleukiny-2. Interleukina-1 wzmaga wydzielanie hormonu CRH
oraz te kwestie podnoszące poziom kortyzolu:
Wariant Val/Val genu BDNF u mężczyzn oraz wariant Val/Met u kobiet jest związany ze zwiększonym poziomem kortyzolu we ślinie w odpowiedzi na sytuacje stresowe[26].
Gen receptora serotoniny 5HTR2C u mężczyzn jest powiązany ze zwiększoną produkcja kortyzolu[31].
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2735856/
https://academic.oup.com/ijnp/article/14/10/1399/753690
https://en.wikipedia.org/wiki/Rs6265
Jak to wygląda w naszych panelach?
BDNFy, które już warunkują wysoki poziom kortyzolu to heterozygota jak poniżej.
Negatywny układ cytokin IL-6 i IL-1
Co jest istotne wysoki kortyzol charakterystyczny przy stresie, emocjach, “pływający” powoduje epilepsję na tych samych zasadach co agresję!
https://academic.oup.com/brain/article/139/6/1673/1753926
Potwierdzeniem tego jest chociażby ten raport poniżej, który potwierdza, że zastosowanie DHA, fosfatydyloseryny, magnezu może mieć efekt terapeutyczny!
http://europepmc.org/abstract/med/22440676
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3143549
Ufff, zacząłem od końca, ale mam nadzieję, że już odpowiedziałem wielu z Was jak potrzebny jest ten zestaw w ZD, w leczeniu padaczki, w autyzmie, w agresji.
Wracamy do początku. Jak istotna jest fosfatydyloseryna w naszym organizmie?
1.Napisałem już o redukcji agresji. “Mieszanka” fosfatydyloseryny i DHA już po 30 dniach podawania potrafi zredukować ją o znaczącą wielkość. W naszym przypadku wystarczyło 40 dni by zniknęła w ogóle.
2.Choroba Alzheimera. Dla Jaśka jest istotna, gdyż u osób z CHA dzienna dawka 300 mg w ciągu 8 tygodni wyhamowała dynamikę rozwoju patologii tej choroby, co przełożyło-spowolniło starzenie się organizmu.
3.W chorobie Parkinsona ma istotny wpływ na funkcjonowanie membran komórkowych.
4.W przypadku ADHD ma istotny wpływ na zachowanie, nastrój i zdolność do edukacji.
https://www.naturalnews.com/016646_Phosphatidylserine_Alzheimers.html
Największym wrogiem seryny jest mimo wszystko homocysteina. Jej wysoki poziom indukuje zużycie fosfatydyloseryny. Stąd przy wysokich poziomach homocysteiny można odczytać wysoki poziom kortyzolu, także zbyt wysoki w stosunku do fosfatydyloseryny.
http://ajcn.nutrition.org/content/85/3/702.full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4728077/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18827476
Z tej perspektywy patrząc fosfatydyloseryna może mieć efekt obniżający poziom homocysteiny!
Jak to jest możliwe?
Cóż podajemy fosfatydyloserynę jako suplement. Normalnie jest ona wytwarzana z fosfatydylocholiny dzięki genom PSS1, PSS2. Jeżeli organizm ma jej wystarczająco dużo, to metylacja nie “idzie” w kierunku produkcji fosfatydylocholiny (normalnie jest to około 70% całej metylacji), któa jest prekursorem fosfatydyloseryny, a jedynie w kierunku zwiększenia produkcji SAMe i większego zużycia metioniny i oczywiście homocysteiny.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258547/
Wróćmy do mózgu. Fosfatydyloseryna może “poprawiać” komórkę, mózg. Fosfatydyloseryna zawiera podobnie jak cały mózg istotne ilości DHA (kwasów omega-3). Stąd obie substancje normalizują funkcjonowanie istoty szarej głównie zbudowanej z nich obu. Im jej mniej tym bardziej dysfunkcyjny jest człowiek. W ZD ilość istotny szarej jest średnio o 18% mniejsza niż u rówieśników…zatem fosfatydyloseryna i DHA są kluczowymi elementami w protokołach leczniczych.
http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-szara.html
Są to mechanizmy wzmacniające NEUROGENEZĘ, SYNAPSOGENEZĘ!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258547/
Czy powinien napisać coś więcej? Nie to już koniec tego artykułu napisanego od końca do początku . Wniosek, który z niego wypływa: DHA i fosfatydyloseryna jest kluczowa dla mózgu, w szczególności każdego który ma jakąkolwiek dysfunkcję. Polecam.
Jarku, w jakiej dawce na kg podawać fosfatydylocholinę?
Aniu diabeł tkwi w szczegółach, gdyż dużo zależy od jakości produktu i jego składu. W standarcie zakłada się protokół leczniczy na 12-16 tygodni w dawce minimalnej 0,5 g do 4 g dziennie…ale my nie musimy leczyć, więc dawkę należy dostosować do diety, wagi, poziomu szczelności jelit, stanu zapalnego jelit, wątroby i przede wszystkim w jakim stanie jest metylacja i serce.
Czy w takim razie nie lepiej suplementować fosfatydylocholinę, która działa dwutorowo, a organizm i tak wytworzy z niej fosfatydyloserynę przy założeniu, że geny PSS1 i PSS2 działają poprawnie?
Problem w tym, że organizm nie wytworzy, tudzież nie ma takich badań, by twierdziły że jest inaczej, takiej ilości fosfatydyloseryny w ZD biorąc pod uwagę trisomię 21 chromosomu.