Jak wpływa autyzm na zespół Downa cz.7 czyli FRA i mała ilość kwasu foliowego w mózgu
listopad 14, 2014 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
FRA jest powodem choroby w ramach, której występują autoprzeciwciała receptorów kwasu foliowego, a skutkiem ich działalności jest spadek poziomu kwasu foliowego w mózgu. Zatem wracamy do cyklu kwasu foliowego. Dziękuję Eli za podesłanie tego badania, bo nie miałem o nim żadnej wiedzy wcześniej.
Autoprzeciwciała – przeciwciała skierowane przeciwko tkankom własnego organizmu. Mogą występować w chorobach autoimmunologicznych, przejściowo w pewnych stanach patologicznych związanych z uszkodzeniem tkanek (a nie mających podłoża immunologicznego) lub u osób całkowicie zdrowych. Występują także u większości osób po 70. roku życia.
W przypadku, kiedy autoprzeciwciała upośledzają czynność narządów i tkanek, wywołując charakterystyczne objawy chorobowe, mówimy o chorobie autoimmunologicznej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Autoprzeciwcia%C5%82a
Czytając raport o FRA byłem zaskoczony. Nie zdawałem sobie sprawy, że choroba autoimmunologiczna może zacząć się od problemów z transportem kwasu foliowego z krwioobiegu do mózgu.
http://www.nature.com/mp/journal/v18/n3/full/mp2011175a.html
Naukowcy pod kierunkiem doktora Frye, uczestniczyła w tym projekcie także znana nam doktor Jill James, stwierdzili że autyści mają istotny spadek poziomu kwasu foliowego w mózgu, wywołanego przez FRA.
Wskaźniki o których się mówi w badaniu pokazują, że blisko 60% autystów może mieć problem niskiego poziomu kwasu foliowego w mózgu tytułem właśnie FRA. Leczenie tego stanu jest proste: podawanie kwasu folinowego w postaci leucovorinu , podobnie jak w przypadku mutacji genu MTHFR. Takie podejście normalizuje metylację DNA i zmienia zachowanie osoby dotkniętej aktywnością FRA.
W zespole Downa prac w tym kierunku nie ma, choć odnotowywane są przypadki osób, któe mają z tym problem.
Kluczowym opisem tego stanu jest artykuł: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15581159
Czytamy w nim, że niski poziom kwasu foliowego w mózgu łączy się ze słabym rozwojem dziecka, małym rozmiarem głowy, hipotonią brakiem koordynacji mięśni. Często pojawia się epilepsja, problemy z mową.
Gdy wszedłem na link podany mi przez Andi http://cfdresearch.org/Links.html znalazłem informację, że stan ten jest dość typowy dla dzieci z ZD i właśnie doktor Richard Frye leczy je podając: 5 -formyltetrahydrofolate (5MTHF) jest to forma kwasu foliowego zaczynając od dawki 0,5-1mg/1kg wagi/dziennie i w sytuacjach krańcowych jest ona zwiększana. Stosuje się także inną formę kwasu folinowego nazywanego folianem wapnia.
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/pn/ulotka/2012-02-16_calciumfolinat-ebewe_ul.pdf
Podawane tego preparatu zdecydowanie poprawia strukturę ciała, proporcjonalność budowy, poprawia wzrost.