Jakie badania zrobić i jak je odczytać?
grudzień 22, 2014 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Ten artykuł jest ostatnią częścią prezentacji opisanej w tym cyklu artykułów: http://www.zespoldowna.info/zespl-downa-autyzm-te-same-elementy-rozne-mechanizmy-odmienne-efekty-cz-5-patologie-choroby-alzheimera.html
Za każdym razem jak występuję staram się o nich opowiadać, gdyż wciąż bardzo trudno Wam zrozumieć jak sobie z tym tematem poradzić.
Podzieliłem te badania na dwie części: podstawowe
oraz genetyczne, które można chcieć zrobić, ale nie zawsze one są dostępne we każdym z laboratoriów.
Z mojej perspektywy, z powyższej listy wszystkie badania podstawowe powinny być robione minimum 2 razy w roku w marcu i październiku, a badania genetyczne konieczne są w kierunku mutacji MTHFR, gdy poziom homocysteiny w badaniach podstawowych jest większy niż 7 przy dobrych parametrach witaminy B 9 i B 12 przed suplementowaniem.
Tak wygląda wynik badania genetycznego:
najważniejsze jest zdanie mówiące o typie genu i jego mutacji. To pozwala na określenie podstawowego protokołu suplementacji.
Poniższy slajd prezentuje jakie powinny być wyniki dla dziecka z ZD w poszczególnych parametrach (te pierwsze po lewej stronie). Gdy wyniki są takie jak wskazuje prawa strona to oznacza, że mamy problem, który musimy zdiagnozować.
Choć poziom homocysteiny nie jest typowy to powyższe badanie można określić jako dobre dla dziecka z ZD.
Jeżeli macie wątpliwości jak interpretować poszczególne badania proszę piszcie na adres: jarek@zespoldowna.info a jak ja nie będę znal odpowiedzi to poproszę o nią któregoś z lekarzy wrocławskich.