Komórki macierzyste – strategia na pozyskanie wiedzy
maj 29, 2013 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Dzięki Piotrowi nie przeoczyłem, dziękuję. Zatem jesteśmy świadkami kolejnych rewolucyjnych dokonań. Wykorzystanie komórek macierzystych łączyło się nam wszystkim z leczeniem. Od wczoraj wiemy, że mogą one pozwolić na zrozumienie mechanizmów wynikających z zespołu Downa i to w tej wersji naszej “ludzkiej”.
http://www.news.wisc.edu/21827
Autorką nowego podejścia w badaniach nad efektami trisomi 21 jest Anita Bhattacharyya, z Waisman Center na Uniwersytecie-Madison.
Jej metoda polega na pobraniu komórki ze skóry osoby z zespołem Downa, które z kolei wykształcały się jako komórki mózgowe. Głównym celem takiego założenia było poznanie mechanizmów determinujących bardzo wczesny rozwój komórek mózgowych oraz analiza efektów wywołanych nadekspresją genów pochodzących z 21 dodatkowego chromosomu.
Pierwszym etapem badań była konieczność zamiany komórek pochodzących ze skóry w te mózgowe. Ale dzięki wcześniejszym badaniom Su-Chun Zhang o których już wcześniej pisałem nie było to takie skomplikowane.
Jakie wnioski pojawiły się w trakcie obserwacji rozwoju komórki na dalszych etapach prac:
1.Komórki nerwowe na wczesnym etapie rozwoju tracą liczbę połączeń pomiędzy sobą. W efekcie wszystkie procesy komunikacyjne i metaboliczne zaczynają być upośledzone. Są słabsze, “cichsze”.
2.Komunikacja między komórkami odbywa się za pomocą synaps. Podczas badań okazało się, że komórka z trisomią 21 ma jedynie 60% standardowo występującej liczby synaps i ich poziomu aktywności.
3.Jak mówi autorka: “…jest to na tyle znacząca liczba, że nawet jeżeli w późniejszym etapie zostanie ona odbudowana, to i tak traci się możliwości, które pojawiały się na tym etapie bardzo wczesnym etapie rozwoju”.
4.Potwierdzono korelację między dodatkowym chromosomem a dodatkową liczbą genów, których mamy 150% w stosunku do standardowej ilości 100%.
5.Co jest jednak istotniejsze potwierdziły się fakty wskazujące, że dodatkowe geny mają najsilniejszy wpływ na te geny, które są powiązane ze stresem tlenowym, czyli destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Destabilizacja ich działania powoduje, że nie odpowiadają one właściwie na zagrożenie jakim są wolne rodniki dla komórek.
6.Pojawienie się stresu tlenowego od pojawienia się komórki powoduje przyspieszone starzenie się, szczególnie widoczne u osób z ZD tuż po 40ce. Łączone jest to z przyspieszoną apopteozą komórek (obumieraniem) jak i chorobą Alzheimera.
Badania zespołu będą w dalszym ciągu kontynuowane.
http://m.medicalxpress.com/news/2013-05-syndrome-neurons-grown-stem-cells.html