Kurkuma redukuje poziom histaminy.

marzec 7, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Padło dobre pytanie o to, czy kurkuma ma wpływ na poziom histaminy, czy też nie. Dla mnie jest to oczywiste, że wpływa pozytywnie redukując jej ilość…i o tym już pisałem. W ZD histamina jest szczególnie ważnym neuroprzekaźnikiem, którego jest zdecydowanie za mało powyżej 25 roku życia a za dużo do 10 roku życia.

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-histamina-i-enzym-dao.html

http://www.zespoldowna.info/wplyw-histaminy-na-neuroprzekazniki-reakcje-alergiczna-w-jelitach.html

Warto zacząć od powyższych artykułów i od podsumowania:

JELITA A HISTAMINA

Potwierdzeniem tego jest powiązanie histaminy z występującym bardzo często nadmierną wrażliwością jelit (IBS) jak i ich stanem zapalnym (IBD). W tym mechanizmie kluczową rolę odgrywają komórki tuczne –mastocyty (mast cells) 

“Są elementem układu immunologicznego i biorą udział w obronie organizmu przed pasożytami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Odgrywają rolę zarówno w mechanizmach odpowiedzi immunologicznej wrodzonej oraz nabytej. Ich zasadniczą rolą jest wywoływanie lokalnego stanu zapalnego (m.in. alergie) w reakcji na czynniki egzogenne. Pełnią istotną rolę w rozpoznawaniu antygenów patogenów (wirusy i bakterie), ich rola w mechanizmach nabytej odpowiedzi immunologicznej opiera się na zdolności do prezentowania antygenu oraz różnorodnego działania uwalnianych cytokin i innych czynników humoralnych. W procesie rozwoju reakcji zapalnych, w tym alergicznych, substancje wydzielane w dużych ilościach (mediatory preformowane i syntetyzowane de novo) przez mastocyty (degranulacja) mogą wywoływać objawy układowe, w tym wstrząs anafilaktyczny. Bezpośredni sygnał do degranulacji (degranulacja jest to gwałtowne uwolnienie na zewnątrz zawartości ziarnistości) stanowi między innymi reakcja antygenu z przeciwciałami IgE znajdującymi się na powierzchni błony komórkowej komórki tucznej. Sygnałem indukującym degranulacje może być też związanie wzorców drobnoustrojów przez inne receptory (w tym TLR).

Substancje uwolnione przez mastocyt powodują degradację składników istoty międzykomórkowej, poszerzenie kapilar, napływ granulocytów – skutkiem tego jest powstawanie stanu zapalnego.

Nadmierna proliferacja komórek tucznych jest przyczyną mastocytozy. W przebiegu tej choroby komórki tuczne gromadzą się w skórze (mastocytoza skórna) lub w narządach wewnętrznych (mastocytoza układowa)”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%B3rki_tuczne

Czytając raport poniżej dowiadujemy się o następującym powiązaniu histaminy, IBD/IBS, mastocytów:

1.Histamina jest głównym czynnikiem kreującym reakcję alergiczną, czyli inicjującą reakcję immunologiczną organizmu.

2.Głównym uczestnikiem tej reakcji są komórki tuczne czyli mastocyty, w ramach których funkcjonuje histamina.

3.Reakcja alergiczna zaczyna się od inicjacji aktywności histaminy.

4.W jelitach mamy 3 z 4 receptorów histaminowych.

5.W efekcie, zmieniona różnymi czynnikami reakcja immunologiczna organizmu, będąca w efekcie reakcją alergiczną, kumuluje się w jelitach, bo tam występują głównie mastocyty, uruchamiające histaminę w ramach reakcji na patogeny.

6.To oczywiście prowadzi do IBD/IBS.

7.W zespole Downa, w autyzmie mamy dużą część dzieci, które prezentują typowe cechy IBD/IBS. Mogą to być objawy działających błędnie mechanizmów regulujących poziom histaminy w jelitach.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4305649/

image

Teraz popatrzmy na komórki tuczne mastocyty w następujący sposób. Mamy nadmierną ilość histaminy w organizmie. Do tego dochodzą patogeny powodujące dysbiozę w jelitach o których mówiłem powyżej jak candida, clostridia na przykład. Ich obecność dodatkowo zwiększa poziom histaminy. W konsekwencji mamy do czynienia ze stałym stanem zapalnym jelit. Brzmi to znajomo nieprawdaż.

Popatrzmy tez na inny dość częsty przypadek. Dziecko jest pełne różnego rodzaju metali ciężkich jak aluminium, czy rtęć. Oba destabilizują pracę komórek tucznych. Podobnie działają: ołów, kadm i bizmut. Komórki tuczne “wariują” mamy więcej histaminy i więcej, co powoduje IBD/IBS czyli chroniczny stan zapalny jelit, które nie mogą dać mózgowi odpowiednich produktów dla jego funkcjonowania. Brzmi to także znajomo.

Jeżeli to nie jest wystarczające to mamy poniższe badania, które jednoznacznie stwierdzają że kurkuma działa hamująco na histaminę.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936421/

image

Jednak uwaga:

KURKUMA REDUKUJE AKTYWNOŚĆ ENZYMU DAO.

Zatem jest to problem, gdyż kurkuma jest stosowana do redukcji stanów zapalnych, a przy okazji może prowadzić u osób z polimorfizmem genu DAO do obniżenia enzymu DAO co odbija się natychmiast na zwiększonej ilości histaminy….ale kurkuma poprzez mastocyty ją redukuje o czym pisałem wyżej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20885979

Warto pamiętać, że EGCG jest reduktorem histaminy, co jest istotne w ZD i bierzemy to wszyscy.

Z drugiej strony powszechnie używamy probiotyków i musimy pamiętać, że poniższe zwiększają poziom histaminy: L. casei, L. reuteri, L. bulgaricus .

Ostatnia uwaga: bardzo duża część lekarzy w dobrej wierze przypisuje dzieciom z ZD karnozynę, nie wiedząc że ma także negatywne działanie na enzym DAO, hamując jego działanie przez co zwiększając poziom histaminy. Zawsze sugerowałem, by w ZD unikać karnozyny i tutaj mamy największa argumentację w tym kierunku.

Co reguluje poziom histaminy w diecie? Polecam ten link:

http://alisonvickery.com.au/anti-histamine-foods/

image

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Kurkuma redukuje poziom histaminy.”
  1. Piotr pisze:

    Jarku, a czy kwercetynę można podawać jako produkt obniżający poziom histaminy?

  2. Can pisze:

    Jak pokazywałem różne są źródła histaminy. Ta wynikająca z nadmiernej aktywności mastocytów jest jak najbardziej do wyregulowania dzięki kwercytynie. Reguluje ona i supresuje aktywność cytokin zapalnych, także typowych dla ZD, jak IL-6, w ten sposób obniżając uwalnianie histaminy na ścieżce reakcji immunologicznej.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27187333/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3314669/

  3. Halina pisze:

    Muszę przyznać że trochę nie rozumiem o co chodzi z tym enzymem DAO, czy to dobrze że kurkuma go blokują czy przeciwnie.Jak to sprawdzuć czy go blokuje?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...