Lit. Trwają dalsze prace nad jego zastosowaniem w zespole Downa u tych osób, które mają polimorfizm COMT, MTR i MTHFR.
sierpień 9, 2016 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Lit dziś jest bardziej związany z metylacją, chorobami psychicznymi niż leczeniem zespołu Downa. Po ostatniej serii brytyjskich i włoskich badań, wydawało się że zainteresowanie litem powinno być zdecydowanie mniejsze gdyż jest wyraźnie szkodliwym produktem dla osób bardzo młodych. Dziś wraca, gdyż wciąż w przypadku chorób psychiatrycznych u dorosłych jest uważany za jeden z bardziej skutecznych środków.
Choroba dwubiegunowa, schizofrenia, silna depresja jest efektem deregulacji genów metylacyjnych. Kluczowym kandydatem jest oczywiście gen COMT, którego polimorfizmy zmieniają w sposób dość istotny poziom dopaminy. Lit od zawsze był wykorzystywany do leczenia chorób o jakich wspominałem, działając po ścieżce zwiększenia produkcji enzymu COMT i zmniejszeniu poziomu tioredoksyny (gen TXN). Jest to ścieżka ich wzajemnej regulacji, przy czym należy pamiętać, ze tylko jeden z enzymów może być produkowany w danym momencie: albo COMT (enzym) albo tioredoksyna.
Lit w przypadkach polimorfizmów COMT, MTR, MTHFR, SHMT jest wyjątkowo szybko wykorzystywany, wypłukiwany. Oznacza to, że brak równowagi metylacyjnej wpływa na poziom litu, a to z kolei oznacza dużą skłonność do chorób psychiatrycznych. I to jest clue tego problemu. Powtórzę się może ale:
ODMIENNOŚĆ, RÓŻNICE POMIĘDZY OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA SĄ EFEKTEM CHORÓB PSYCHIATRYCZNYCH, KTÓRE SĄ “UKRYTE “ NIEJAKO POD “PŁASZCZYKIEM” TRISOMII 21 CHROMOSOMU. CHOROBY TE Z KOLEI SĄ PROBLEMEM DZIEDZICZNYM, PRZECHODZĄCYM OD POKOLEŃ W RAMACH DANYCH RODZIN.
Nieraz już w takich przypadkach padały od Was pytania typu: u mnie w rodzinie nigdy nie było schizofrenii, a dlaczego mój syn z ZD ma ją mieć? Odpowiedź logiczna to taka, że ZD i jego deregulacja metylacji powoduje takie zmiany, że polimorfizmy odpowiedzialne za tą chorobę uaktywniły się pod wpływem trisomii i dały taki obraz.
Wracamy do litu. Tak opisywałem badania w przeszłości:
http://www.zespoldowna.info/lit-zdecydowanie-dla-doroslych-ale-czy-az-tak-szkodliwy.html
http://www.zespoldowna.info/lit-kolejna-odslona.html
http://www.zespoldowna.info/lit-witamina-e-informacje-z-ostatnich-raportow.html
http://www.zespoldowna.info/lit-od-richarda.html
http://www.zespoldowna.info/dietaprodukty-ktore-ja-polecam.html
Lit działa na ścieżce łączącej mózg i jelita. Biorąc pod uwagę ten fakt, badacze sprawdzali te połączenie.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27488422/
Powyższe badanie potwierdziło połączenie mózg-jelito i skuteczność litu na oddziaływanie na tą ścieżkę. Zatem należy oczekiwać dalszych badań w kierunku wsparcia osób dorosłych.
Przypomnę przy tym, że dawkowanie litu jest bardzo istotnym elementem. Należy go podawać w małych dawkach, lepiej w postaci naturalnej np. woda Zuber. Zalecane dawki dzienne to do 3 mg dziennie według Amy Yasko. Sama wielokrotnie wskazywała, że najbardziej efektywny poziom dawkowania litu to 2,5 mg dziennie. Kontrola litu odbywa się na poziomie badania moczu i ilości toksyn w nim zawartych. Wysoki poziom litu w moczu może świadczyć o szybszym wypłukiwaniu litu z organizmu. W sytuacji gdy mamy w moczu kobalt jako utleniona forma witaminy B12 oznaczać to może osiągnięcie poziomu równowagi litu w organizmie.
Jarek :-) a co sądzisz o suplemencie orotan litu ?
Tą formę wykorzystuje się najczęściej.