Mały most (pons) należący do pnia mózgu jest częścią charakterystyczną dla zespołu Downa.
listopad 22, 2016 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Większość z nas nie rozumie czym jest most w anatomii mózgu człowieka. Przyznam się, ze ja też…ale skoro naukowcy z Japonii 4 lata spędzili badając go, stwierdziłem że też odnotuję ich pracę.
Czym jest most?
“Most (pons) jest związany z nerwami czaszkowymi V (trójdzielny), VI (odwodzący), VII (twarzowy), oraz VIII (przedsionkowo-ślimakowy). Nerwy te unerwiają gruczoły ślinowe i łzowe, gałki oczne, mięśnie twarzy, zbierają informacje słuchowe, smakowe, czuciowe z obrębu twarzy, biorą udział w utrzymaniu równowagi. Most odbiera informacje słuchowe wygenerowane przez ślimaka. Do mostowych ośrodków i tworów istoty białej, związanych ze zmysłem słuchu zaliczamy jądra ślimakowe grzbietowe (dorsal cochlear nucleus) i brzuszne (ventral cochlear nucleus), ciało czworoboczne (trapezoid body), jądro górne oliwki (inferior olivary nucleus), oraz wstęgę boczną (lateral lemniscus). Ruchy oczu, które są sterowane zarówno przez most, jak i śródmózgowie, na poziomie mostu są zarządzane przez jądro nerwu VI odwodzącego (abducent nucleus). Jest ono nazywane również „mostowym ośrodkiem skojarzonego spojrzenia w bok”, ze względu na funkcję oznaczoną w tej nazwie. Jądro to jest odbiorcą aksonów korowego ośrodka skojarzonego spojrzenia w bok w płacie czołowym (frontal eye field, FEF). Uszkodzenia mostu mogą więc prowadzić do zaburzeń związanych z ruchami oczu, takich jak np. oczopląs, czyli mimowolne i rytmiczne drgania gałek ocznych w kierunku poziomym, bądź pionowym (ale nie w tym przypadku), ale również do głuchoty, czy porażenia twarzy. W wyniku znacznego uszkodzenia mostu obejmującego drogi przechodzące przez most, łączące korę mózgu z rdzeniem kręgowym, jak i nerwy czaszkowe, rozwija się zespół śpiączki rzekomej, nazywany także zespołem zamknięcia (locked in). Pacjent cierpi na porażenie czterokończynowe i może się komunikować z otoczeniem jedynie po przez mruganie i pionowe ruchy oczu. Warto wspomnieć o jeszcze jednej strukturze mostu. Neurony miejsca sinawego (locus coeruleus) zawierają melaninę (barwnik) i rozsyłają swoje aksony do pozostałych części mózgowia. Zakończenia synaptyczne tych aksonów jako neuroprzekaźnika używają noradrenaliny.”
http://www.kognitywistyka.net/mozg/budowa.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_(m%C3%B3zg)
https://www.fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/Mozg/07-1-pien.htm
http://www.brainanddevelopment.com/action/showFullTextImages?pii=S0387-7604%2816%2930185-1
Mostek zatem jest organem pośredniczącym w komunikacji między móżdżkiem i mózgiem. Odpowiada za funkcjonowanie twarzy jej czucie, za żucie, za gryzienie i połykanie. Ma istotny wpływ na funkcjonowanie oka, które ma tak istotny problem w stabilizacji swojej pracy, poruszania się w ZD. Jest też związany z oddychaniem, snem (REM), więc jego wielkość może być powiązana z APNEĄ.
Z tej perspektywy jest to istotne odkrycie, które pozwala nam zrozumieć problemy w funkcjonowaniu dziecka z ZD przez pryzmat jego problemów anatomicznych.
Ciekawe Jarku, a czy piszą coś jak możemy wpływać na funkcjonowanie “mostu”, suple, leki?
pozdrawiam
Na sam mostek na ten moment nie ma rozwiązania ale na “jego” procesy już tak.
Czyli wpływając na jego procesy możemy go usprawnić, a co za tym idzie poprawić
funkcjonowanie w/w przez Ciebie procesów ???
P.S. Dzisiaj w programie TVP2 o godz. 23.25 emitowany jest film dokumentalny: DNA – fakty i marzenia. Mówi o grupie naukowców z Pekinu pracujących nad wyodrębnieniem genów odpowiedzialnych za inteligencje, aby w przyszłości podnosić IQ obywatelom Chin…
Nie jest to takie proste. Jest to jedynie fakt anatomiczny, kóry nie może być oderwany od innych aspektów jak zmiany w móżdżku, istocie białej i szarej, czy w hipokampie o czym pisałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-biala.html http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-szara.html