MTHFR a choroba Alzheimera na “starość”
luty 21, 2017 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Pytacie się jaki wpływ ma błędny cykl kwasu foliowego na choroby “starcze” powyżej 65 roku życia. Skoro mamy polimorfizmy, przynajmniej wiemy o MTHFR już co nie co, to co one dają na “starość”?
Logika jest bardzo prosta: jeżeli mamy błędny cykl kwasu foliowego, to mamy złą metylację. Jeżeli mamy złą metylację to inicjujemy stany immunologiczne. Jeżeli mamy stany immunologiczne, to rozpoczynają się zmiany chorobowe…i tak jest np. z chorobą Alzheimera. W tym przypadku im słabsza jest metylacja tym mamy większy poziom amyloidu beta. Im jego poziom jest większy tym bardziej jest niszczycielski dla naszych mitochondriów, a to jest typologia starzenia się.
http://www.zespoldowna.info/jak-sam-czysci-amyloid-beta.html
http://www.zespoldowna.info/amyloid-beta-niszczy-nasze-elektrownie.html
Bardzo fajnie opisują tą sytuację poniższy raport z Włoch:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28211809/
Wiemy, że MTHFR i jego polimorfizm (C677T) jest powiązany z chorobą Alzheimera. Wiemy także, że dla osób bez tych polimorfizmów, kluczowym genem może być w tym kierunku APOE 4. Włosi sprawdzili na ile konieczny jest MTHFR a na ile APOE4 przy rozwoju tzw. “starczej” wersji choroby Alzheimera (late-onset). Czytając w szczegółach ten raport, okazuje się że MTHFR C677T w układzie homozygotycznym TT zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera bez względu czy ma się gen APOE 4 w polimorfizmie, czy też nie. I to jest przykład jak długoterminowo może wpłynąć polimorfizm na nas.