MTHFR C677T jako czynnik przyspieszający patologię choroby Alzheimera.
grudzień 1, 2017 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
W Polsce mówi się tylko o modzie na MTHFRa, nie mając istotnej wiedzy na temat funkcjonowania tego genu w organizmie człowieka. Cóż na świecie go się bada, opisuje różne nawet kontrowersyjne zakresy funkcjonowania i w tym jest różnica. Zawsze uważam, że lepiej wiedzieć niż udawać, że się wie. Tym razem mamy badania dotyczące integralności mózgu w kontekście występowania choroby Alzheimera.
Z jednym się zgadzam: gen MTHFR jest wszędzie popularny, przez co jest “gwiazdą” rewolucji genetycznej w społeczeństwach…wszystkich. Z tej perspektywy jest jego rola przeceniana, ale to prace nad tym genem otwierają dla nas przeciętnych ludzi “drzwi genetyki”. Tym razem mamy pracę nad tym genem i jego wpływem na proces starzenia się i patologię choroby Alzheimera. Jeżeli przyjmiemy rozkład populacyjny tego genu na poziomie około 25% w układzie homozygotycznym, to ta praca jest aż dla tej części Polaków.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28435933/
Wnioski z tego raportu dla nas:
1.Badaniem objęto 738 osób w tym 173 z chorobą Alzheimera w wieku 68-81 lat.
2.Okazało się, że w ramach tej grupy, uważanej za dużą grupę populacyjną, MTHFR C677T jest związany z:
-atrofią regionów mózgu związanych z intelektualną i emocjonalną sprawnością ( w szczególności kory przyśrodkowo-czołowej)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Atrofia
-podwyższoną homocysteiną w osoczu, niższymi objętościami oczodołowo-czołowymi
3.W efekcie MTHFR C677T jest odpowiedzialny za pogorszenie funkcji poznawczych i nastroju u osób w kohorcie.
4.Naukowcy, choć tego nie nazywają w ten sposób, potwierdzają występowanie pułapki kwasu foliowego. Dla nich jest to “deficyt witaminy B12 współdziałający z wariantem C667T w etiologii hiperhomocysteinemii”
Moje zdanie:
1.Są to kolejne badania potwierdzające istotność cyklu metylacyjnego. Im gorszy tym gorzej funkcjonujemy na starość.
2.Potwierdza wpływ polimorfizmu MTHFR C677T na jakość metylacji i na uszkodzenia mózgu tytułem złego funkcjonowania kwasu foliowego i współwystępującego deficytu witaminy B12.
3.Potwierdza konieczność badania i kontrolowania biomarkerów cyklu metylacyjnego. W Polsce to homocysteina, kwas foliowy, witamina B12 i witamina D3.
3.Uważam, że za chwilę dieta spersonalizowana będzie naszym kluczowym elementem przetrwania a poznanie genów będzie kluczowe dla naszego samopoczucia i długości życia.