“Nie podaję, żadnych suplementów, dietę mamy stale taką samą a spadła córce homocysteina, co może być powodem?”
grudzień 8, 2016 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Nie ma racjonalnych powodów by coś samo z siebie istotnie się zmieniło, gdy całość pozostaje bez zmian, można by skomentować powyższe pytanie, ale oczywiście te pytanie ma swoje “drugie” dno.
W przypadku takim jak ten należy bardzo szczegółowo dokonac analizy wszystkiego co się zdarzyło i co mogło mieć wpływ na taki obraz. oto moje scenariusze:
1.Badanie homocysteiny jest w miarę rzetelnym badaniem, co oznacza że zachowuje swoją istotną wrażliwość w stosunku do np. badań witaminy B12, czy witaminy B9 gdzie zawsze z różnych powodów możemy mieć wątpliwości co do rzetelności badania. Biorąc to pod uwagę, zawsze zmiana homocysteiny w górę, czy w dół w pierwszej kolejności musi się wiązać z faktem, czy robiliśmy badanie tak samo jak ostatnio. Czy byliśmy wtedy na czczo, czy tez po jedzeniu itp. jeżeli te wątpliwości rozwiążemy i wszystko będzie ok, to przechodzimy do następnego poziomu problemu.
2.Jaka dieta dominowała od ostatniego badania? jeżeli mięsno-mączna to homocysteina musi wzrosnąć, zaś jeżeli wegetariańska/vegańska to homocysteina spadnie.
3.Jeżeli to także nie jest to… to jednak musimy popatrzeć na suplementy, leki czy nie zawierają substancji hamujących wchłanianie witamin z grupy B w szczególności B9, B12, B6, B2, B3, B1, choliny lub też czy nie mają tych witamin w składzie. Dotyczy to także żywności, która tytułem niby lepszej wartości jest sztucznie wzbogacana tymi witaminami w procesach produkcyjnych jak to jest z płatkami śniadaniowymi wielkich koncernów.
4.Jeżeli dalej to nie te czynniki to dla mnie pozostaje ostatnia rzecz. Nie wiem czy zwróciliście uwagę na to, że w lecie macie zawsze niższą homocysteinę, a wyższą w zimie (pod warunkiem nie brania żadnych suplementów a przy tej samej diecie).
To witamina D3! W naszym wypadku Mama dopisała jako PS. że jedynym suplementem, który podaje jest witamina D3 z K2 MK4+MK7. Ona podawana stale obniża poziom homocysteiny, choć nie tak silnie jak witaminy z grupy B i cholina, ale taką ma możliwość!
Niestety to nie jest tak, że dietę możemy traktować jako constans. Nawet jeśli spożywamy warzywa tylko ze swojego ogródka. Każdy rok jest inny więc składniki mineralne, witaminy, aminokwasy będą w innych proporcjach. Problem jeszcze większy, gdy zaopatrujemy się na bazarze – każdy rolnik inaczej traktuje swoje plony. Jeśli kupujemy w markecie – sprawa się upraszcza nieco, tam ilości składników odżywczych są tak niskie, że bilansowanie ich nie ma specjalnego sensu. Matematyki nie da sie oszukać, jeśli dostarczamy roślinom kilku składników zamiast kilkudziesięciu, to co one mogą nam dostarczyć.
Warto samodzielnie myśleć, na początku trochę boli, ale po jakimś czasie zaczyna sprawiać przyjemność.