Nieefektywny, krótki sen powoduje, że szczepionka nie jest tak efektywna jak to się zakłada.
Dzięki Eli, dowiedziałem się że w polskich gazetach wraca się do tematu efektywności szczepionek w sytuacji nieprawidłowego wzorca snu. Był rok 2012 gdy na całym świecie zaprezentowano ten raport: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3397812/
Ja nie będę go omawiał, tylko zacznę tak:
-dzieci z ZD mają bardzo zaburzony sen
-w badanach nie stwierdza się REM jako fazy snu
-wartość ferrytyny jako wczesnego biomarkera jakości snu jest około 20, gdy uważa się, że dobry sen jest kojarzony z wartością ponad 50
-reaktywność dzieci z ZD na szczepienia jest niska
Czy zatem ten raport może być kolejnym dowodem na to, że dzieci z ZD nie powinny być szczepione w standardowym kalendarzu szczepień?
http://healthland.time.com/2012/08/01/why-lack-of-sleep-weakens-vaccine-effectiveness/
Wątek odpowiedniej reakcji immunologicznej był kontynuowany przez autorów w kontekście zwykłego przeziębienia. Jak czytam http://www.journalsleep.org/ViewAbstract.aspx?pid=30153 okazuje się, ze Ci którzy śpią mniej niż efektywne 7 h są narażeni na szybkie zachorowanie na typowe przeziębienie.
Nasze dzieci nie śpią efektywnie 7 h. Czy zatem nie przypomina Wam to reakcji naszych dzieci z ZD? Czy trwałe zaburzenia snu, apnea nie są powodem wyczerpywania się zasobów organizmu i słabnięcia bariery immunologicznej? Dla mnie jednoznaczne.