Pioglitazon kolejnym ciekawym rozwiązaniem na poprawę funkcjonowania mitochondriów w zespole Downa.
sierpień 23, 2019 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Pioglitazon jest lekiem obecnym na rynku polskim. Jego działanie wiąże się tak samo jak metoforminy, zalecanej obecnej w ZD na poprawę funkcjonowania mitochondriów, z wpływem na geny produkujące energię komórkową!!! Tak na geny
Pioglitazon to: “Wybiórczy agonista receptora jądrowego PPAR-g, należący do pochodnych tiazolidynodionu. Aktywacja receptora PPAR-γ prowadzi do transkrypcji genów biorących udział w procesach wytwarzania, transportu i wykorzystania glukozy oraz metabolizmu kwasów tłuszczowych. Lek zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny; zmniejsza się insulinooporność w komórkach tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych i wątroby. Lek zmniejsza stężenie wolnych kwasów tłuszczowych i glukozy we krwi.”
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=5022
W skrócie działa poprzez aktywizację genu PGC-1α, wpływa na metabolizm cukrów i funkcjonowanie insuliny.
Dysfunkcje mitochodnriów w ZD mają podłoże genetyczne. Tak o tym pisałem:
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-cwiczenia-chronia-mozg.html
“Termogeneza bezdrżeniowa w ZD jest związana z funkcjonowaniem genu RCAN1 i tutaj mamy problem. RCAN 1 pełni rolę regulatora tempa tej termogenezy na ścieżce aktywizacji ekspresji genu UCP1 w białej tkance tłuszczowej oraz genu SLN i białka o nazwie sarkolipina.
W tej pierwszej ścieżce w ZD mamy zbyt niski wydatek energetyczny, mitochondria pracują źle, zatem produkcja ciepła via funkcjonalność genu UCP1 będzie ograniczona. UCP 1 generuje ciepło poprzez redukcję produkcji energii ATP…a i tak jej jest zbyt mało…
W to wszystko zamieszany jest też gen PGC-1α istotny dla produkcji energii w mitochondriach:
W ZD kluczową rolę w metabolizmie mitochondriów, odgrywa gen nazywany NRIP1, jest on potrojony, gdyż znajduje się na 21 chromosomie. PGC-1α kluczowy gen dla odpowiedniego funkcjonowania mitochondriów jest zależny od potrojonego w ZD genu NRIP1! Jest też zależny od stabilnego działania genów DYRK1A i RCAN1
…no właśnie wpływ DYRK 1 A….a my go stymulujemy za pomocą EGCG, co daje:
e) jest to proces wyhamowania nadaktywności potrojonego genu DYRK1A, co prowadzi do zwiększenia aktywności PGC-1α (kluczowego regulatora biogenezy i funkcjonowania mitochondriów) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3057551/
d) jest to proces aktywizacji SIRT 1 poprzez deacetylację PGC-1α
i resweratrolem, którego działanie koncentruje się na:
a) wzroście fosforylizacji AMPK i w konsekwencji zwiększenie aktywności PGC-1α (mitochondriów)
b) aktywizacji SIRT 1 przez co następuje deacetylacja PGC-1α
Czyli wiemy, że ta ścieżka bez reswertarolu i EGCG nie działa należycie, a jeszcze do tego ten wpływ RCAN 1.
Podsumowując wiemy, że bez EGCG, resweratrolu nie jesteśmy w stanie regulować tej ścieżki, gdyż mamy problem z genami:
*DYRK 1 A, RCAN 1
*NRIP1, ZALEŻNY OD NIEGO PGC-1α, UCP 1”
http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-2-podstawowa-wiedza.html
http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-4-resweratrol-stabilnosc-dna-i-chromosomow.html
Przechodzimy do naszego raportu na temat leku.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6609571/
“Zaburzenia mitochondriów odgrywają podstawową rolę w anomaliach neurorozwojowych i neurodegeneracji osób z zespołem Downa (ZD). Z tego powodu celowanie w kluczowe geny mitochondrialne, takie jak PGC-1α / PPARGC1A, jawi się jako dobre podejście terapeutyczne w celu złagodzenia niepełnosprawności poznawczej w ZD. Po wykazaniu skuteczności biguanidu metforminy (aktywatora PGC-1α) w modelu komórkowym ZD, rozszerzyliśmy badanie na inne cząsteczki, które regulują szlak PGC-1α działający na geny PPAR.”
Już ten pierwszy akapit wyjaśnia wszytko. Jak działa zatem lek? Pioglitazon zwiększa ilość PGC-1α i to jest krytycznie wspaniała informacja. Dlaczego? Potrojony NRIP1 hamuje aktywność PGC-1α na tyle, że osoby z ZD nie są w stanie podołać energetycznie, wielu szlakom metabolicznym. W ten sposób mitochondria muszą działać gorzej i wydatek energetyczny MUSI być słabszy. Jest to cecha charakterystyczna z patologii choroby Alzheimera, ale właśnie z ZD.
Jak piszą autorzy raportu, badana wcześniej przez nich metformina ratuje efektywność tego metabolizmu, ale przejawia też skutki uboczne u niektórych osób. Wymusiło to na badaczach poszukiwania alternatywnych/synergistycznych rozwiązań. Stąd pioglitazon. Badacze używali/testowali także takie rozwiązania jak podawanie obu leków w niskich dawkach i to z sukcesem!
Dla mnie czytającego te dane, są to wiadomości bardzo oczekiwane. Samo podawanie EGCG/reswertrolu zawsze było czymś efektywnym, ale oczywiście zbyt “małym”. Dołączenie koenzymu, PQQ i rybozydu owszem poprawiało znacząco efektywność energetyczną, ale nie daje wciąż takiego efektu jak opisywane podawanie obu leków. Ich funkcja redukująca stres oksydacyjny, obok regulacji aktywności PGC-1α jest niezwykle istotna…i w naszym zasięgu, bo one są w Polsce, istnieją, są używane u wielu osób w różnych okresie ich życia. Jedynym ich problemem jest to, że są to badania wciąż modelowe, ale od tego etapu już niedaleko do stałego protokołu.
No ok ,staly protokol czyli badania na ludziach tez?