Rola APP w zespole Downa, czyli JAK ZROBIĆ BY NEUROPRZEKAŹNIKÓW BYŁO WIĘCEJ!
grudzień 5, 2011 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Dzisiaj pisałem już o nowych pracach doktora Salehi. Ten artykuł jest niejako uzupełnieniem jego pracy.
http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(11)00822-5/abstract
Raport powyższy analizuje rolę APP w ZD. Jak już dzisiaj reprezentowałem to w przypadku artykułu o badaniach doktora Salehi nad neuroprzeaźnikami, istotną rolę w tym zakresie spełnia właśnie gen APP, który jest genem charakterystycznym dla choroby Alzheimera.
Jak pisze się w raporcie powyżej, hipokamp jest kluczowy dla: zarówno ZD jak i choroby Alzheimera. Przez lata badano mechanizmy molekularne stojące za degeneracją tego regionu i główne przyczyny jego złego funkcjonowania na bazie modelu myszy z ZD. Badania te sugerują utratę terminali produkujących noradrenalinę i acetylocholinę, co prowadzi do przerwania lub usunięcia sensorów włókien nerwowych u myszy z ZD.
Interesującym jest fakt w tej kwestii, że to nadeksresja genu APP prowadzi, według badaczy, do degeneracji neuronów produkujących noradrenalinę oraz acetylocholinę u myszy z ZD. Naukowcy badali mechanizmy tych procesów. Poznając je stwierdzili, że wpływając na neurony w hipokampie i ich funkcjonalność można zdecydowanie poprawić funkcje poznawcze u osób z ZD i chorobą Alzheimera. Jeżeli dodamy do tego, że utrata zdolności do wytwarzania noradrenaliny jest kluczowym elementem w demencji i procesie zapamiętywania, prowadzi do neurozapalenia to w połączeniu obu wniosków mamy jeden a konkretny cel:
WSZYSTKIE NEUROPRZEKAŹNIKI W ZD ŹLE FUNKCJONUJĄ ZE WZGLEDU NA WADĘ GENETYCZNĄ I CELEM LECZENIA POWINNO BYĆ STYMULOWANIE ICH FUNKCJONOWANIA W ZAKRESIE ILOŚCIOWYM, JAK I EFEKTYWNOŚCI ICH DZIAŁANIA.