Sen w zespole Downa
listopad 7, 2013 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
JEŻELI 1/3 ŻYCIA, CZŁOWIEK SPĘDZA ŚPIĄC TO JEST TO KLUCZOWY PROCES DLA NIEGO, ZAPEWNIAJĄCY ODPOCZYNEK I ZDROWIE. JEŻELI W ISTOCIE NIE MA SNU, GDYŻ KLUCZOWE CZĘŚCI MÓZGU “PRACUJĄ” MA TO Z PEWNOŚCIĄ WPŁYW NA ZDROWIE, NA PROCES UCZENIA SIĘ I PAMIĘTANIA. CZŁOWIEK BEZ SNU JEST ZMĘCZONY, CHORY.
Jest to wypowiedź jednego z lekarzy zajmującego się chorobą Alzheimera. Wskazuje on, na fakt iż osoby z tą choroba w trakcie snu nie odpoczywają, a funkcjonowanie mózgu w trakcie snu przypomina “aktywną sprzeczkę” między półkulami a nie stan spoczynku.
W ZD w dużej mierze jest tak samo, być może także w związku z rozwojem choroby Alzheimera. Jak czytałem blog Teresy dawno temu, to u niej przeczytałem chyba po raz pierwszy, że dzieci z ZD nie mają fazy snu nazywanej RAM, która determinuje w sposób istotny wypoczynek w trakcie snu.
Z drugiej strony niskie napięcie mięśni, przerosty migdałów, duży język powodują stan tzw. apnei. Jest to stan bezdechu (zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe (wentylacja płuc). Podczas bezdechu ustaje czynność mięśni oddechowych, a objętość płuc pozostaje niezmienna. Jednak wymiana gazowa ani oddychanie na poziomie tkankowym nie są zaburzone wikipedia.org)
Amerykańscy lekarze uważają, że 50% dzieci i aż 80% dorosłych z ZD ma apneę!
Słaby sen w połączeniu z apneą prowadzą zatem do stanu wyczerpania (organizm nie odpoczywa), uszkodzenia funkcji poznawczych, gdyż apnea to także proces fizycznego uszkadzania mózgu w wyniku niedotlenienia oraz istotnego obniżenia koncentracji. W efekcie pogarsza się sprawność całego organizmu.
Z tej perspektywy podawanie melatoniny w dłuższym horyzoncie czasowym przemawia do mnie, jako możliwy skuteczny środek na odzyskanie po prostu sił i witalności, a co za tym idzie sprawności intelektualnej i fizycznej.
podobnie pozytywnie wpływa na mózg stymulacja ginkgo biloba o czym pisała na swoim blogu Teresa i to wielokrotnie. Zachęcam zatem do przeczytania tych wpisów:
http://www.zespoldowna.info/spanie-a-receptory-gaba.html
http://www.zespoldowna.info/sen.html
http://www.zespoldowna.info/dobry-sen-podstawa-dobrych-wynikow-dzieci-z-zd.html
Mój syn z ZD ma 26 lat i spa może 3-4 godziny w nosy..serce mi pęka bo widzę jego zmęczenie.
Bardzo się cieszę,że przeczytałam o melatoninie,kepi i będę mu podawała co wieczór.
Pozdrawiam
Nasz syn 2 lata od sierpnia codziennie w nocy się wybudza po pare razy..od zeszłego tygodnia zaczęłam podawać melatonine ale efektów brak..zastanawiam się co jest tego przyczyną
W jakim stanie są jelita? Czy dziecko śpi w dzień? Czy podajesz cynk i alfa gpc? Jakie suple podajesz wieczorem?
Z uwagi na niska b12 dostaje Wit b12 ale poziom już jest ponad 600. Probiotyk san Probi barier, wieczorem nic nie ma podawane. Dostaje Wit d3, flavon protect, tirosin sol 13mikrogramow. To jest wszystko co podajemy. Drzemki w końcu się wyregulowały dzięki melatoninie bo od sierpnia zdarzało się że się całkowicie skończyły i wtedy tłumaczyłam to ich brakiem. Ale potem były Drzemki szarpane bardzo, raz były,raz nie, raz 2godz a raz parę minut..od zeszłego tygodnia zaczął je mieć jak w zegarku i pierwsza noc pi podaniu 0.5mg melatoniny była cała przespana i koniec..od wczoraj dostaje 1mg i narazie bez zmian.. choć jest o tyle lepiej że jak wtedy się wybudzał to potrafił nawet godzinę siedzieć a teraz napije się i Sue kładzie ale od godz ok 2 w nocy wybudza się co godzinę. Od zeszłego tygodnia idzie spać po 20 i wstaje po 7 ..myślałam że to może cukier ale glukoza rano była na dolnej granicy.
Jaką dostaje melatoninę?
Dicosen w kroplach.
Zamieniłbym ten produkt na produkt specjalizowany o uwalnianiu rozciągniętym w czasie. Ten nie używałbym w takiej konfiguracji. Jeżeli masz pytania to proszę wyślij mi maila: jarek@zespoldowna.info