Sen
październik 11, 2012 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
I znów idą dane z choroby Alzheimera, które możemy wykorzystać. W ZD mówi się o braku REM, czyli tej fazy snu w którym człowiek odpoczywa. Wskazuje się, że istotnym problem z pewnością jest problem metabolizmu żelaza, który ma na to wpływać.
Uczeni z UCLA badali osoby z chorobą Alzheimera podczas snu. Jak wiemy choroba Alzheimera to po prostu trisomia 21 w formie mozaikowej. Analizowali tak istotne dla obecnych analiz w ZD, te części mózgu, które są odpowiedzialne za uczenie się, pamiętanie, ale także za chorobę Alzheimera. Zauważyli, że nawet podczas znieczulenia ta cześć mózgu zachowuje się jakby coś pamiętała i powtarzała.TEN FAKT BYŁ SPRZECZNY Z DOTYCHCZASOWĄ TEORIĄ DOTYCZĄCĄ SNU I PRACY MÓZGU W TRAKCIE SNU!
Dzięki nowoczesnym technikom skupiono się na badaniu 3 połączonych z sobą części mózgu: kory mózgu (neocortex, nowy mózg), hipokamp (stary mózg) i korę śródwęchową (kora entorynalna), które łączą tzw. nowe i stare części mózgu. Poprzednie badania wskazywały na KRYTYCZNĄ ROLĘ POŁĄCZEŃ MIĘDZY “STARYM” I “NOWYM”MÓZGIEM DLA KSZTAŁTOWANIA SIĘ PAMIĘCI PODCZAS SNU. Jednakże te badania nie analizowały roli kory śródwęchowej w tym procesie.
W badaniach, przełomowych, okazało się że ten ostatni “gracz” zmienia całkowicie proces, gdyż wykazuje się on bezustanną aktywnością. Wydawało się, że ta czynność stymuluje pamięć operacyjną jedynie podczas jawy. Co jest odkrywcze, to fakt że ten proces trwa nie tylko podczas jawy, ale i snu.
Według Dr. Mehta jest to kluczowa informacja. Jak ją należy rozumieć i to też dotyczy ZD:
JEŻELI 1/3 ŻYCIA CZŁOWIEK SPĘDZA NA ŚPIĄC TO JEST TO KLUCZOWY PROCES DLA NIEGO ZAPEWNIAJĄCY ODPOCZYNEK I ZDROWIE. JEŻELI W ISTOCIE NIE MA SNU, GDYŻ KLUCZOWE CZĘŚCI MÓZGU “PRACUJĄ” MA TO Z PEWNOŚCIĄ WPŁYW NA ZDROWIE, NA PROCES UCZENIA SIĘ I PAMIĘTANIA. CZŁOWIEK BEZ SNU JEST ZMĘCZONY, CHORY.
Wracając do badań naukowców z UCLA należy wskazać na fakt, iż te części mózgu prowadzą bardzo skomplikowaną konwersację, która tak na prawdę występuje z przyczyn nieznanych do tej pory. Badacze chcą wiedzieć co one “mówią” między sobą i dlaczego? Zauważają, że ten proces jest na tyle intensywny, że niemalże “wyczyszcza” te fakty, które były na jawie rejestrowane!
Co jest także kluczowe to fakt, że choroba Alzheimera rozpoczyna się w korze śródwęchowej. Jeżeli połączymy te fakty, to być może tutaj znajdziemy informacje dlaczego pamięć i funkcje poznawcze tak szybko ulegają uszkodzeniu.
http://www.examiner.com/article/ucla-neurophysicists-uncovers-mysteries-of-sleeping-brain