Serotonina, dopamina a DYRK 1 A w zespole Downa.
maj 28, 2017 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Gen DYRK 1 A jest stale badany w modelach zwierzęcych. Ma to swoją wadę i daje podstawy do wątpliwości…ale wciąż takie badania tworzą postęp. I tak dzisiaj możemy zmierzyć się z teorią opisującą poziom serotoniny/dopaminy, ich zmienność pod wpływem nadmiernej ekspresji genu DYRK 1 A.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28540658/
W raporcie tym mówi się, że gen DYRK 1 A i jego potrojenie mają wpływ na dramatyczny deficyt serotoniny w czterech obszarach mózgu myszy z ZD. Już nie w tak istotny sposób, przejawiają się też deficyty dopaminy i adrenaliny. Może to oznaczać, że gen DYRK 1 A ma istotny wpływ na wszystkie monoaminy.
Jest to zgodne z wcześniejszymi założeniami dr. Bianchi i dr. Bartesaghi, które tytułem powyższych przyczyn postanowiły stymulować poziom serotoniny za pomocą fluoksetyny i to jeszcze w okresie prenatalnym. Jest to także zgodne z ideami Teresy Cody, która chciała leczyć fluoksetyną wszystkie dzieci z ZD. I tutaj jeszcze wszystko się zgadza. Uważam, że kierunek jest świetny, poparty właściwą wiedzy…ale…
Jeżeli będziemy skupiać się tylko na modelach zwierzęcych możemy popełnić ten sam błąd jaki został zrobiony przy ginkgo. Otóż jeżeli przyjmiemy pod rozwagę model ludzki i zwierzęcy to oba będą się różnić polimorfizmami genów. Z mojej perspektywy jedynie około 20% osób z ZD ma istotną potrzebę na serotoninę wspomaganą dzięki fluoksetynie. Wynika to nie tylko z polimorfizmów genów TPH, TPH2 ale i przede wszystkim MAO A. W zespole Downa mamy gen PSMG1 wpływający na jakość funkcjonowania jelit, a przez to prowadzący do dysbiozy i zmniejszenia produkcji serotoniny. W modelach zwierzęcych niestety ten temat nie jest poruszany, a to może różnić w sposób istotny człowieka i zwierzę. Dlatego też cieszę się, że taki raport powstał, ale czekam na takie badania u ludzi.