Suplementy 2015 cz.7 tarczyca

kwiecień 7, 2015 by
Kategoria: Zespół Downa

Myślę, że ten temat jest najbardziej zaniedbany przeze mnie…ale mam szczęście, że w USA i w UK jest on u rodziców na topie, więc mogę “ściągnąć” kawałek gotowej wiedzy od nich w tym temacie.

U 40% dzieci z zespołem Downa wielkość płatów tarczycy może być nawet o 20% mniejsza. Cóż to oznacza? Ja zazwyczaj porównuję ten stan do sytuacji, gdy chcemy ścigać się maluchem z mercedesem na skrzyżowaniu. jeżeli maluchnie dostanie lepszej benzyny nie pojedzie. I tak jest z tarczycą, która anatomicznie jest mniejsza: MUSI WTEDY OTRZYMYWAĆ STAŁE DAWKI WSPOMAGAJACE! Czego? Z pewnością lek typu letrox lub tak popularne na całym świecie naturalne środki jak metabolic thyro. Ten ostatni, biorąc pod uwagę jego naturalność nie musi być jednak tak skuteczny jak lek, jednak.

Od czego zatem zaczynamy? Powinniśmy zawsze myśleć o wielkość płatów tarczycy. Myślę, że zrobienie co jakiś czas USG byłoby wskazane, chociażby z tego powodu.

image

image

Potem robimy badania jak wyżej 2 razy w roku do 14 roku życia a potem do 25 roku życia 1 raz w roku, a po tym czasie zgodnie z zaleceniem lekarzy. Taka sugestia padła podczas konferencji w Chicago w 2013 roku i jak widzę wiele osób się do tego dostosowuje, choć nie jest to jakiś specjalnie zatwierdzony protokół.

Tutaj przypominam: WYNIK TSH NIE JEST MIARODAJNĄ MIARĄ PRACY TARCZYCY!

FT 3 i FT 4 są kluczowe, a TSH jedynie wspiera tą ocenę! Wynik pracy tarczycy zawsze musi być powiązany z poziomem witaminy D 3, cynku i selenu, a w przypadku osób z polimorfizmem genu MTHFR, z wynikami witamin B 9, B12, B 6 i B 2.

image

Inną kwestią jest wpływ tarczycy na funkcjonowanie dzieci z ZD, które mają dodatkowe poliformizmy genów, np.MTHFR. Tak jak to ostatnio przeczytałem, te dzieci stale powinny mieć podawane zarówno witaminy wpływające na metylację jak i hormon tarczycy.

Linki, gdzie omawiałem te tematy w oparciu o wiedzę publikowaną w PubMed, jak i na bazie informacji od rodziców:

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-ft-4-a-suplementowanie-kwasem-folinowym.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca.html

http://www.zespoldowna.info/arek-powiedzialjak-radzicie-sobie-z-jodem-tarczyca-i-tsh.html

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-12-czyli-tarczyca.html

http://www.zespoldowna.info/czy-suplementacja-hormonem-tarczycy-wplywa-na-rozwoj-dziecka-z-zd.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...