Wada serca w zespole Downa.
Myślałem, że wiele już powiedziałem na ten temat, a tutaj zaskoczył mnie trochę ten raport mówiący, że “nasze micro RNA” potrojone na 21 chromosomie mogą przykładać się do wad serca. Zatem obok genów MTHFR, MTRR, DSCAM, PSMG1, CRELD1 istnieje być może nie ostatnia, jeszcze jedna ścieżka mająca istotny wpływ na rozwój serca.
http://www.zespoldowna.info/co-powoduje-wady-serca-u-dziecka.html
http://www.zespoldowna.info/a-jednak-polimorfizmy-rodzicielskie.html
Najnowszy raport w tym temacie skupia się na typologii zespołu Downa, czyli dysfunkcji mitochondriów. Ponieważ one znajdują się w istotnej ilości w sercu, na pewno wpływa ich dysfunkcja na serce i jego funkcjonowanie.Tą kwestię bardzo dobrze opisała badaczka i mama chłopaka z ZD w swojej pracy naukowej, dr. Rosa Anna Vacca.
Tak obrazowo przedstawiała ze swoim zespołem to co się dzieje z mitochondriami tytułem nadmiernej ilości ekspresji genów z 21 chromosomu w tym DYRK 1 A.
miR-99a-5p, miR-125b-2-5p, let-7c-5p, miR-155-5p, miR-802-5p to już wspominane przeze mnie micro RNA. Jak się okazuje to one mają wpływ na mitochondria w zespole Downa i przez to na rozwój serca.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605795/
miR-99a-5p, miR-125b-2-5p, let-7c-5p, miR-155-5p wszystkie te mikro RNA w tym badaniu znaleziono już pomiędzy 18-22 tygodniem w istotnej nadekspresji w sercu. Celem badaczy była korelacja tych mikro RNA z genami, które w sposób ewidentny są uznawane za przyczyniające się do błędów w funkcjonowaniu serca. Takim genem okazał się SLC 25A4, który wpływa na pracę mitochondriów i powstawanie energii ATP.
W analizach szczegółowych podkreślono negatywną rolę miR-155, który wpływając na biogenezę mitochondriów powinien być traktowany jako cel w terapii wspomagającej….i tutaj niespodzianka: reswertarol w odpowiedniej formie, istotnie obniża aktywność mir –155 o czym pisałem już tutaj:
Oczywiście pojawią się natychmiast pytania czy resweratol może być podawany w ciąży?
W bardzo małych dawkach nie stanowi problemów, ale nie może być podawany tak jak to robimy z EGCG, gdyż w niektórych badaniach jednak wskazywano na to, że może mieć negatywne działanie. Z drugiej strony wzmacnia działanie warfarinu i należy to także brać pod uwagę.
Zatem suplementacja może mieć miejsce już po urodzeniu i to może także pomóc w funkcjonowaniu serca.
Jednak należy pamiętać o tym, że pomaga zarówno kurkuma, witamina D3 czyli nie jesteśmy bez wyjścia.