Witamina E w zespole Downa.
lipiec 28, 2017 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Jaka jest rola witaminy E w zespole Downa? jest zdecydowanie dobrym antyutleniaczem, redukującym istotnie stres tlenowy. Jest substancją mogącą redukować ograniczenia kognitywne.
Jednak należy zacząć tutaj od jednego. Witamina E ma kilka swoich form. W badaniach w zespole Downa bierze się pod uwagę szczególnie α-tokoferol.
Uwaga: generalnie witamina E występuje w dostatecznej ilości w żywności, ale są to różne często też jej syntetyczne warianty. Biorąc pod uwagę to, że witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach należy kontrolować jej podawanie. Nie zaleca się przyjmowania większych dawek niż 1 000 mg dziennie przez dłuższy czas.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_E
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-e/dosing/hrb-20060476
W związku z tym, ze witamina E ma bardzo pozytywne działanie w terapii wspomagania serca, w zespole Downa może mieć szczególne znaczenie w tym zakresie.
1.α-tokoferol w modelach zwierzęcych był precyzyjnie zbadany pod względem redukcji i korekty dysfunkcji poznawczych. Zebrane fakty z badań począwszy od 2011 roku, wskazują że:
α-tokoferol od najwcześniejszego momentu po urodzeniu, gdy jest podawany, koryguje w modelu zwierzęcym pozytywnie, funkcje poznawcze oraz zwiększa liczbę komórek w hipokampie. Zapobiega także peroksydacji tłuszczy.
2.Witamina E u osób starzejących się z zespołem Downa badania kliniczne.
Badania kliniczne w zakresie zastosowania witaminy E tytułem inhibicji starzenia u osób z ZD nie dały jednak pozytywnych efektów. Domniemuje się, że skutki tego procesu są na tyle głębokie, że interwencyjne podawanie witaminy E (w różnych formach) nie ma już skuteczności, co także jest obecnie obserwowane w badaniach nad chorobą Alzheimera.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27164691
3.Analizując powyższy trial, mam jednak wrażenie, że został on o tyle źle zbudowany, gdyż pominął istotny efekt podawania właśnie samego α-tokoferolu. Podawanie w poniższym trialu 100 iu α-tokoferolu dziennie u dzieci 7-15 lat dało istotne obniżenie procesu starzenia i obniżyło poziom stresu tlenowego niszczącego DNA. Może to oznaczać, jak ma to miejsce w przypadku wielu witamin, polifenoli, że protokół podawania musi być zaplanowany jako działanie długoterminowe. Działania interwencyjne mogą okazać się niestety nie efektywne.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24939437
http://www.zespoldowna.info/witamina-e-u-dzieci-i-nastolatkow-z-zespolem-downa.html