Zmiany w móżdżku powodem słabszej motoryki u dzieci z ZD
lipiec 27, 2011 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Znany nam już doktor Albert Costa 24 sierpnia opublikował swoje obserwacje na temat motoryki u dzieci z ZD. Dzięki Piotrowi z Gdańska właśnie go otrzymałem. Dziękuję Piotrze.
“Ludzie z ZD mają ograniczoną motorykę” mówi doktor Costa, którego cały raport został właśnie opublikowany w Experimental Brain Research. “Później chodzą, często mają zaburzoną równowagę i bardzo niskie napięci mięśni oraz olbrzymie trudności z utrzymaniem postawy.” Jest to efekt tego faktu, że w ZD w mózgu system optokinetyczny jak i równowagi jest zmieniony. W zdrowym mózgu system westybularny reaguje na sygnały z neuroreceptorów w wewnętrznym uchu by produkować odpowiedzi dla głowy. System optokinetyczny wykorzystuje informację wizualną by produkować ruch oczu. Te reakcje są w ZD, często zwolnione lub obniżone.
Costa badał 32 uczestników w wieku 14-36 lat. Używał specjalnych okularów by mierzyć poziom ruchu w odpowiedzi na stymulację optyczną lub westybularną. Skupił się w ten sposób na móżdżku, który jest odpowiedzialny za równowagę, postawę i kontrolę ruchu.
“Pomimo tego, że wiedzieliśmy od lat o tym, że móżdżek osób z ZD jest nieproporcjonalnie skurczony, chcieliśmy dowiedzieć się jak on funkcjonuje na poziomie operacyjnym. Dowiedzieliśmy się, że ludzie z ZD mają zmniejszony i to znacznie refleks na czynniki optokinetyczne i westybularne niż osoby typowe. W konsekwencji, w momencie, kiedy jadą rowerem lub uprawiają sport rzeczy, które się pojawiają wtedy mogą być nieprecyzyjne i zniekształcone.” mówi Costa.
W związku z faktem, że w chorobie Alzheimera (AD) podobne zjawisko także ma miejsce, jest to kolejny link, który łączy ZD i AD.
“Wszystkie osoby z ZD mają symptomy Choroby Alzheimera po ukończeniu 30 lat” stwierdza Costa. Dzieci z ZD od urodzenia mają biologiczne markery typowe dla Choroby Alzheimera. W wieku 50 lat 20-30 % osób z ZD ma pełne objawy Choroby Alzheimera.
Costa ukończył ostatnio próby kliniczne z lekiem MEMANTYNĄ wykorzystywaną w Chorobie Alzheimera, w celu wzmacniania pamięci i funkcji poznawczych u osób z ZD.