Grzyby w ZD: leki czy suplementy?
listopad 18, 2024 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Napisałem wpis mówiący o leczeniu raka. Teraz drugie pytanie w tym kontekście: “Czy wspominane przeze Ciebie preparaty oparte o grzybach są lekami?”
https://www.zespoldowna.info/cordyceps-kolejny-wszechstronny-suplement.html
W tych artykułach wydaje mi się, że precyzyjnie napisałem, że to suplementy. Jednakże ich standaryzacja, czyli zawartość czynników aktywnych, powoduje, że coraz częściej się mówi o nich, że powinny być lekami. Popatrzmy na popularną w Polsce soplówkę, jest niezwykle skuteczna w leczeniu utraty funkcji poznawczych, często bardziej skuteczna od leków, ale nie jest lekiem pomimo standaryzacji. W kontekście wspierania mitochondriów cordyceps militaris osiąga niezwykłe efekty i jest też już standaryzowanym produktem. W kontekście zaburzeń immunologicznych colorius stosowany jest w leczeniu zwierząt jako lek, ale u ludzi wciąż nie.
Czytając poniższy artykuł, wydaje się że nie jestem jedynym, który tak uważa. Brytyjscy naukowcy zauważają istotną rolę i nowe zupełnie niezbadane obszary aktywności w leczeniu immunologii przy zastosowaniu właśnie tych preparatów.
https://www.sciencedaily.com/r
Pozostaje jednak problem co to jest standaryzacja? Moje spostrzeżenia: produkt, który nie ma odwołania na etykiecie do jakiś typologii z góry powinien być odrzucony jako niepewny. Należy uważać w szczególności na tzw. grzyby japońskie jak reishi i shitake, tutaj wciąż nie ma standaryzacji . W przypadku cordycepsu militaris, produkty oferowane na iherb.com mają wyraźny opis i odwołanie się do normatywów, jeżeli chodzi o substancje aktywne i tutaj jest to zdecydowanie pewniejsze.
Jak znam życie od razu padnie pytanie czy w białaczkach możemy stosować cordyceps. Tutaj potwierdzam, że cordyceps militaris jest mechanizmem przeciwrakowym w białaczce i podaję tą informację jako przykład działania.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5518515/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711314003006
Jednakże chcę podsumować ten temat: należy samodzielnie przestudiować temat i samodzielnie podejmować decyzje o ich użyciu. Dzisiaj lekarze tematem się nie zajmują i przez to nie ma odpowiedniego podejścia do stosowania tych grzybów i ich preparatów. Ja tylko potwierdzę, że cordyceps militaris to niesamowicie działający preparat na mitochondria!