Jeżeli rT3 jest wysokie…
…to oznacza, że mamy do czynienia z nadmierną produkcją nieaktywnej formy hormonu tarczycy. Kiedy to się zdarza? Przede wszystkim w sytuacji stresogennej, chorobowej, tudzież podczas głodówki. Stan ten przypomina niedoczynność tarczycy, gdyż nieaktywne rT3 wypycha aktywne T3 z wiązań. Sytuacja taka też jest związana z długotrwałym podawaniem wysokich dawek hormonu T4.
Jak to leczyć?
1.Protokół leczniczy dla lekarza
Leczenie:
Podajemy przez okres 2-3 miesięcy aktywny hormon T3 w postaci thybonu. To pozwoli zredukować wysoki poziom rT3. Do tego musimy dołączyć witaminy z grupy B i D3 jako bazę wsparcia.
Czynniki jakie należy wziąć pod uwagę:
Powyższy protokół jest też istotny z perspektywy dysfunkcji organizmu na poziomie nadnerczy. Gdy mamy wysoki kortyzol, co hamuje funkcjonowanie metabolizmu hormonów tarczycy poprzez redukcję konwersji T4 do T3 (aktywnej formy hormonu), oprócz powyższego musimy zająć się leczeniem nadnerczy i efektu w postaci wysokiego kortyzolu. Objawy takiego stanu to ciągłe zmęczenie, słabość mięśni, zmiany wagi, zmiany nastroju, niskie ciśnienie krwi.
Jednak gdy rT3 jest wysokie, a kortyzol w normie to istotnym problemem jest metabolizm energetyczny. rT3/T3 wpływa na funkcjonowanie mitochondriów. im wyższy poziom T3 tym aktywność mitochondriów jest wyższa, dodatkowo regulując czynniki transkrypcyjne związane z ich funkcjonowaniem takie jak PGC-1α, UCP o których wielokrotnie już pisałem chociażby tutaj:
https://www.zespoldowna.info/naturalne-skladniki-wspierajace-pgc-1-i-mitochondria.html
rT3 zmienia cały proces oddychania komórkowego i wpływa w ten sposób na produkcję ATP. To jednak jest do wyprowadzenia za pomocą suplementów.
2.Protokół suplementacyjny
Resweratrol, kurkuma, egcg to flawony jakie polecam. Na sam proces wsparcia mitochondriów polecam: ubiquinol, magnez, cordyceps militaris. Na pewno warto pomyśleć tez o kreatynie, N-acetylocysteinie.