Pachnotka zwyczajna czy też perilla to kolejne świetne zioło do naszej diety
Pytacie się co można jeszcze dodać naszym dzieciom. Ja dzisiaj podpowiem o co wzbogacić naszą dietę.
1.Pachnotka, często nazywana Perillą jest ziołem już o historii sięgającej 3 000 lat wstecz do Chin. Dzięki dużej ilości ALA w nasionach jest świetnym źródłem kwasów EPA. W ZD jednak działanie tej rośliny (jej flawonom) może mieć szerokie zastosowanie jako antyutleniacza chroniącego DNA od wolnych rodników. Ma także dobre właściwości obniżające poziom cholesterolu.
Inna właściwość INHIBITORA BETA SECRETAZY powoduje, że może być dobrym środkiem w walce z demencją w ZD.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18365688
Jak podawać? Zastosowań jest tak samo dużo jak i form przygotowań, stąd proponuję pogrzebać w Internecie za przepisami, tak będzie lepiej :)
2.Kwas rozmarynowy
Ciekawe bo wielu z nas o tym nawet nie myślała. Ale na początek trochę profesjonalnego opisu po który proponuje sięgnąć na stronę:
http://www.luskiewnik.eu/rosmarinus.html
Jak już wielu z Was się domyśliło kwas rozmarynowy pochodzi głównie z krzewu, który się nazywa rozmarynem, ale nie jest to jedyne źródło tej substancji! Występuje jeszcze w:
- melisie lekarskiej
- szałwi lekarskiej
- mięcie pieprzowej
- tymianku
- lebiodce (czyli oregano)
-majeranku
Jakie ma właściwości:
1.ANTYUTLENIACZ
Do opisu pozwolę sobie skorzystać z wiedzy strony: http://www.nazdrowie.pl/artykul/kwas-rozmarynowy-skladnik-ziol-i-przypraw
“Ten ciekawy związek jest bardzo silnym antyoksydantem, a więc może być także sprzymierzeńcem w staraniach o zachowanie młodości i witalności. Za procesy starzenia odpowiedzialne są m.in. bardzo reaktywne wolne rodniki tlenowe. Powstają w mitochondriach każdej żywej komórki jako uboczne produkty metabolizmu tlenu. Ich nadmierna produkcja przyczynia się do patologii i rozwoju wielu schorzeń, m.in. miażdżycy, zawału serca, katarakty, astmy, alergii, chorób Parkinsona i Alzheimera, stwardnienia rozsianego, demencji starczej, osłabienia pamięci i zdolności do koncentracji, podatności na infekcje i stany zapalne, reumatyzmu, a także chorób nowotworowych.
System obrony przed wolnymi rodnikami tworzą enzymy oraz antyoksydanty o mniejszej masie cząsteczkowej, dostarczane z pożywieniem. Takim właśnie przeciwutleniaczem jest kwas rozmarynowy. Swoją aktywność antyoksydacyjną zawdzięcza on polifenolowej strukturze (tj. grupom OH w pierścieniu aromatycznym) oraz obecności podwójnego wiązania. Badania dowiodły, iż tego typu związki likwidują wolne rodniki i mają działanie redukujące.
Antyoksydanty pomagają zachować fizjologiczną przepuszczalność i elastyczność włosowatych naczyń krwionośnych, wpływają na poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych, opóźniają procesy degeneracji komórek, przyczyniają się do powstrzymania procesów starzenia, a także wspomagają procesy regeneracji.”
2.DZIAŁANIE NEUROPROTEKCYJNE
Znów posłużę się istniejącą wiedzą do poparcia tej tezy, tym razem ze strony: http://naukadlazdrowia.pl/o-moj-rozmarynie
“Raporty z badań klinicznych sugerują, że dieta bogata w zioła (szałwia, rozmaryn, melisa) może pomagać pacjentom z Alzheimerem. Wyciąg z szałwii standaryzowany na zawartość kwasu rozmarynowego (10%) przetestowano na komórkach PC12 szczura hodowanych z dodatkiem beta-amyloidu . Neuroprotekcyjny efekt pokazywały liczne testy biochemiczne (aktywacja kaspazy-3, hiperfosforylacji białka tau, peroksydacji lipidów, fragmentacji DNA). Wyraźne działanie ochronne wymagało stężenia powyżej 10–7 M, co jest łatwo osiągalne po podaniu ekstraktu ziołowego. Badanie farmakokinetyki u ludzi pokazało, że podaniu doustnym ekstraktu (z liści Perilla frutescens) zawierającego 200 mg kwasu rozmarynowego jego stężenie w plazmie krwi było 1.15 × 10–6 M. Kwas rozmarynowy hamuje peroksydację lipidów i tworzenie reaktywnych form tlenu w tkance nerwowej. Jako naturalny antyoksydant chroni przed oksydacyjnymi uszkodzeniami powodowanymi przez beta-amyloid i inne neurotoksyny. Jedna ze strategii walki z chorobą Alzheimera to hamowanie agregacji beta-amyloidu. Wiadomo, że wiele związków polifenolowych hamuje ten proces, wśród nich są: kurkumina, mirycetyna, kwas ferulowy i rozmarynowy, co pokazano w eksperymentach na myszach .”
Obydwa zioła pełnią rolę przypraw, bazy do wywarów a nawet win stąd ich zastosowanie może być naprawdę ciekawą niespodzianką.