Auricula- moje doświadczenia z treningiem słuchowym
listopad 13, 2009 by Jarek
Kategoria: Wczesna interwencja i rehabilitacja
Moje doświadczenia z terapią słuchową, z moim synem autystą, były zawsze niezwykle pozytywne. Największy sukces emocjonalny i rozwojowy odnosił mój syn podczas pobytu w Nowym Sączu u Pani Joli. Masaże, słuchanie i ten wielki śnieg dało mu i mi szansę na poznanie innego świata, świata mojego syna dla mnie i świata śniegu, kolejek linowych mojemu synowi. Mało kto słyszał o projekcie Auricula, ale ja proponuję spróbować, pomimo tego że wciąż poleca się to głównie autystom.
Poniżej, krótka informacja Pani Joli.
Temat „Problemy słuchowe u dzieci autystycznych i terapia metodą Auricula”
Do prawidłowego słyszenia potrzebujemy :
Dobrego słuchu-wyrównanego słyszenia-dobrej przyswajalności- prawidłowego przetwarzania
Aby mówić potrzebujemy „zegara”: u podłoża mówienia i rozumienia mowy leży „wewnętrzny zegar”.
Stwierdzono, że o tym czy rozumiemy mowę , decyduje „zegar” pracujący w milisekundach (istotny jest tu zakres ok.30-40 milisekundy –jedna tysięczna sekundy).Natomiast o tym ,czy możemy poprawnie mówić, decyduje zegar „sekundowy’(ważny jest tu zakres rzędu 2-3 sekund).U podłoża defektów mowy spowodowanych uszkodzeniami mózgu leżą właśnie nieprawidłowości mechanizmów czasowych.
Przyczyną deficytów mowy jest trudność w przyswajaniu szybko zmieniającej się informacji.
Dziecko nie wie w jakiej kolejności następowały po sobie np. :dwa tony (wyższy i niższy),gdy odstęp między nimi jest stosunkowo krótki, rzędu 40 milisekund. Nie rozróżnia też sylab typu „ba”, ”pa”, ”da”, gdyż różnią się wyłącznie ok.40. milisekundową „strefą krytyczną”( tyle trwają w nich wymienione spółgłoski, natomiast samogłoski wypowiadane są zazwyczaj dłużej). Jeszcze przykład , odróżnienie spółgłoski dźwięcznej od bezdźwięcznej (np.: ”d” od „t” czy „b” od „p”) wymaga operowania w zakresie 20-30 milisekundy (tysięcznych sekundy).Rozpoznawanie kolejnych spółgłosek, a co za tym idzie właściwe rozumienie słów jest zadaniem , w którym istotne znaczenie ma czas.(zegar biologiczny) .
I właśnie pomimo normalnej obwodowej funkcji słuchu ,wiele osób autystycznych cierpi z powodu zaburzeń percepcji słuchu w Ośrodkowym Układzie Nerwowym ,które nie zostają ujawnione przy zwykłych badaniach audiologicznych.
A oto niektóre z nich:
Przykłady zaburzeń słuchu (problemy słuchowe u dzieci autystycznych)
Rodzaj zaburzenia
Objawy
Słuch nadwrażliwy (nadwrażliwość na hałas)
Zasłaniają uszy palcami lub rękoma .Te dzieci są dręczone w dzień i w nocy przez otaczający je hałas, manifestują krzykiem lub wycofaniem
Słuch o zmniejszonej wrażliwości ( niedowrażliwość )
Te dzieci wytwarzają silne rytmiczne dźwięki ,lubią trzask ,hałas zbiegowisk, przykładają uszy do drgających powierzchni.
Słuch spowolniony
Legastenia – opóźniona reakcja np. występuje po 3,
5 ,15 sekundach , kłopoty z płynnością mowy i odbiorem mowy
Allalia dziecięca
Są to dzieci ,które rozmowę słyszą zupełnie normalnie ,lecz z trudem i z ogromnym nakładem koncentracji mogą ją zrozumieć .Takie dziecko zapytane o coś, udziela odpowiedzi kilka minut później, trzeba do nich mówić w żółwim tempie cierpią z powodu spowolnionego przyswajania i przetwarzania. Jest bardzo męczące :zanim dziecko usłyszy słowo, przyswoi je ,zrozumie i przetworzy a potem jeszcze sformułuje odpowiedź , mija tyle czasu , że rozmówca już dawno przeszedł do następnego tematu
Słuch niewyrównany
Brak lateralizacji słuchu
To jest coś takiego jak w przypadku używania zatyczek do uszu do jednego ucha a do drugiego watę. Będziecie słyszeć w sposób niewyrównany, poczujecie się w swoim otoczeniu obcy, niepewni nerwowi i rozdrażnieni. Dzieci z niewyrównanym słuchem są nerwowe , gdyż tracą słyszenie kierunkowe oraz stereofoniczne , ucho lewe słyszy inaczej niż prawe w zakresie częstotliwości lub natężenia głośności. Konsekwencją tego jest znaczne zaburzenie rozumienia mowy ,mówienia i czytania co może doprowadzić do nieporozumień (depresji z powodu niemożności porozumiewania) gdyż dzieci te tworzą swoją własną mowę.
Słuch jednostronny
Utrata słuchu w jednym albo drugim uchu –słyszenie kierunkowe w pełni zanika, musi zwracać się do źródła dźwięku. Co to oznacza w czasie rozmowy w grupie ,w teatrze. Następstwem jest spadek koncentracji ,szybkie męczenie się , rezygnacja
Słyszenie nieprawidłowe
Zależnie od stanu wiedzy i inteligencji , człowiekowi wystarczy tylko część słowa , by zrozumieć sens rozmowy i zupełnie prawidłowo odpowiedzieć. Gdy jednak chory cierpi na inne zaburzenia percepcji, nie będzie w stanie tworzyć sobie strategii rozumowania i komunikowania się.(tak jest u dzieci autystycznych0
TINNITUS –szumy uszne
Cisza dzwoni , słyszy piski, zgrzyty. Dziecko z tinnitusem nie może spać!
Wiele osób cierpi na jedno z wymienionych zaburzeń i do tego dołącza się najczęściej dalszy problem który u osób autystycznych powoduje chaos: jest problem habituacji (selekcji bodźca)
Odbierają wszystkie bodźce słuchowe i nie mogą wyciszyć tła .Odbierają dodatkowe szumy, muzykę , itd. Wszystko jako jednakowo ważne i nie posiadają zdolności eliminowania o wyciszania. Nie nabyli zdolności wyciszania tła dźwiękowego i skoncentrowania się na tym co ważne w danej chwili.
Osoby autystyczne bitowane bodźcami akustycznymi na co dzień , jedni wycofują się, wpadają w depresję , inni reagują nerwowością , pobudzeniem i napięciem, stają się odludkami.
Dopiero , gdy słuch zostanie wyrównany przez terapię trening dla osoby autystycznej staje się możliwe rozróżnianie ważnych obszarów, które dotyczą percepcji słuchowej:
· Lokalizacja dźwięku
· Percepcja podstawowa (przyswajanie i przetwarzanie)
· Rozróżnianie
· Prawidłowe rozumienie
· Powtarzalność
· Integracja
Jeśli dzięki terapii osoba autystyczna uzyska wyrównanie, lepsze słyszenie łatwiej będzie jej osiągnąć zdolność mówienia.
Trudności w nabywaniu umiejętności mówienia są zależne nie tylko od dobrego słuchu , lecz między innymi mogą powstać wskutek procesów wzrokowych.
Dziecko pojmuje poprzez zmysł wzroku nie tylko ruchy artykulacyjne lecz także mimikę i gestykulację , w ten sposób następuje porządkowanie pojęć i łączenia ich z przedmiotami i zjawiskami z otoczenia.
Przy nadmiarze bodźców jest mało możliwe, aby osoby autystyczne mogły skoncentrować się na czymś, niż właśnie na tym ,co im przeszkadza lub co je przyciąga.
Terapia metodą AURICULA polega na treningu słuchu ,wzroku oraz mowy , ponieważ
SŁYSZENIE WIDZENIE PRZYSWAJANIE PRZETWARZANIE MOWA tworzą całość.
Z poważaniem
Jolanta Gawlik
Auricula Poland
Jolanta Gawlik, 33-300 Nowy Sącz, ul. Grunwaldzka 9
Tel: (0-18) 547-51-89 Tel.kom: 0 606 675 244
Email: milkrok@interia.pl