Fluoksetyna cz.19 czyli czy podawać inne suplementy w trakcie, czy też nie
sierpień 23, 2012 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Kolejne pytanie: czy można podawać suplementy, gdy podaje się fluoksetynę?
Kluczową obawą przy łączeniu leków i suplementów jest możliwość wzajemnych i niepożądanych reakcji. Przy fluoksetynie, będącym lekiem typu SSRI istnieje zagrożenie wystąpienia syndromu serotoninowego. Z drugiej strony dawka zalecana dla osób z ZD odbiega zasadniczo od dawek stosowanych przy leczeniu depresji, ale gdy zostanie połączona z inną substancją może jej efektywność działania istotnie się zwiększyć tudzież trwać dłużej co nie jest pożądanym efektem.
Dla mnie podawanie fluoksetyny, poprawiającej efektywność motoryczną dziecka, zwiększającą jego aktywność też natury typowo dziecięcej, najłatwiej jest “wykorzystać” w okresie lata, gdy przebywa na powietrzu, ma możliwość biegania i szukania tego czego jeszcze nie znalazło :)
W tym okresie nasze dzieci mają dużo korzystniejsze wyniki, lepsze parametry w zakresie biochemii krwi, gdyż wynika to z większej ilości słońca, lepszej diety. Jest to moment gdy można zrobić przerwę w podawaniu suplementów typu Nutrivene D jak i DHA.
Z drugiej strony w trakcie podawania leków typu SSRI należy zawsze wycofać leki wpływające na serotoninę. Z tego powodu konieczne jest odstawienie enzymu na noc Nutrivene D oraz substancji typu MAOI, do których należy ginkgo biloba.
Ciekawą własność za to wykazuje EGCG, czyli ekstrakt herbaty zielonej. W przypadkach długotrwałego podawania leków antydepresyjnych często pojawia się syndrom odstawienia. I tutaj EGCG jest na liście obok kurkumy jako środek wspomagający w trakcie wystąpienia tego syndromu. Jeżeli zatem tak jest, to tworzy to pewną możliwość czyli:
1.Odstawienia EGCG i kurkumy przed rozpoczęciem podawania.
2.Zrobienie przerwy w podawaniu suplementów
3.Wprowadzenia obu substancji w momencie rozpoczęcia wychodzenia z podawania fluoksetyny.
Przyjęcie takiej strategii czyli: podawania fluoksetyny w okresie od początku maja do końca października pozwala na robienie przerw w podawaniu wszystkich suplementów i wprowadzaniu ich z powrotem w okresie od września nad czym można z pewnością się zastanowić.
Gdyby były jakieś niekorzystne interakcje przy podawaniu fluoksetyny z ginkgo i herbatą to z pewnością by to wyszło u osób z fundacji CMF. Terasa podaje łacznie takie duuuże dawki już od dawna i bez przerw .