DSRFT seminarium. Badania w kierunku poprawy funkcji poznawczych cz.2
marzec 29, 2013 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
W drugiej części prezentacji prelegenci skupili się na ściśle określonych problemach dotyczących osób z zespołem Downa, jako kluczowych strategii do badań. TĄ CZĘŚĆ KAŻDY POWINIEN OGLĄDNĄĆ A LEKARZE PRZEDE WSZYSTKIM. JESTEM ZBUDOWANY TYM, ŻE KAŻDY Z TYCH PROBLEMÓW DA SIĘ DZISIAJ POPRAWIĆ FARMAKOLOGICZNIE!!!
http://zespoldowna.info/files/Down-Syndrome-Cognition-Research.pdf
Pierwszym problemem omawianym była kwestia nauki i pamięci. Pokazano powyżej jak ten proces normalnie funkcjonuje oraz poniżej jak funkcjonuje mocno zaburzony w ZD.
CO NAJWAŻNIEJSZE ZARÓWNO DEGENERACJA KOMÓREK NERWOWYCH, ZŁĄ KOMUNIKACJĘ MIĘDZY NIMI I NEUROGENEZĘ DA SIĘ DZISIAJ WSPOMAGAĆ, KORYGOWAĆ FARMAKOLOGICZNIE!!! – tak mówią naukowcy za pomocą czerwonych literek na samym spodzie :)
Drugim problemem omawianym szeroko była kwestia choroby Alzheimera i jej specyfika w ZD.
Porównano na tym slajdzie zdrowy mózg i mózg z chorobą Alzheimera, zdrowe komórki i te zaatakowane oraz amyloidy beta.
Kluczowy następny slajd pokazuje wpływ choroby Alzheimera na osoby z ZD. Wskazuje on na to, że 31 letnia osoba z ZD jest niczym osoba 86 letnia w tym kontekście.
Popatrzcie na zdjęcia D i E powyżej!
Kolejny temat analizowany w zakresie anomalii typowych dla ZD była kwestia nadmiernego “hamowania” wywołanego nadmiarem GABA.
ostatnim problemem omawianym tutaj tak obrazowo jest kwestia wielkości mózgu osoby z zespołem Downa oraz neurogenezy.
Wskazano na zdecydowanie mniejsze objętościowo i jakościowo komórki mózgowe w porównaniu do zdrowych na podstawie mózgu myszy. EUPLOID jest to typowy mózg.
Podsumowując, uważam że jest to świetne źródło wiedzy podane w formie przejrzystej i czytelnej. Choć nie podaje recept, pokazuje problemy z którymi dzisiaj już możemy się zmierzyć, bo są na to leki. Pozostaje jedynie je stosować na bazie określonych protokołów medycznych.