2014.01.12 – badania nad chorobą Alzheimera u osób z zespołem Downa w Polsce
styczeń 12, 2014 by Jarek
Kategoria: Wydarzenia
Bardzo zaintrygowała mnie prośba, jaką otrzymałem. Jest czymś nowym dla mnie jeżeli chodzi o Polskę. Tym bardziej prosze o przeczytanie uważne tego listu.
Badania nad chorobą Alzheimera u osób z zespołem Downa, prośba o przekazanie krwi na badania
Nazywam się Dominik Szwajgier. Jestem adiunktem w Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jestem też ojcem 10 letniej Dominiki z zespołem Downa.
Nasz zespół badawczy prowadzi badania w zakresie walki z chorobą Alzheimera. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem, choroba ta spotka nasze dzieci. Grupa badawcza, która pracuje w projekcie, dysponuje już wynikami badań nad inhibitorami acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy, związkami istotnymi w walce z tą ciężką chorobą. Od kilku miesięcy prowadzimy badania z udziałem krwi pobranej od dzieci z zespołem Downa. Analizy, które prowadzimy, mają na celu zwiększenie naszej wiedzy, jak działają naturalne związki w celu spowolnienia wystąpienia tej ciężkiej choroby. Komórki od naszych dzieci są dobrym, naturalnym modelem ponieważ jest w nich nadprodukcja białka które jest odpowiedzialne za wystąpienie choroby.
Moja prośba dotyczy możliwości pobrania ok. 5 – 7 ml krwi pełnej od naszych dzieci. Jest to objętość jaka jest zwykle pobierana przy rutynowym, kontrolnym badaniu krwi i hormonów tarczycy. Rodzic przekazujący krew podpisuje Zgodę na pobranie krwi, którą prezentuję poniżej.
Mamy pisemne pozwolenie na prowadzenie tych badań wydane przez Komisję Bioetyczną z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Krew może być pobrana od dziecka przy okazji badania kontrolnego, ja pojadę do każdego dziecka, aby jak najszybciej odebrać krew. Jednorazowo, jesteśmy w stanie przeanalizować krew od 1 do 4 dzieci.
Wraz z postępami badań będę informował o wynikach w czasie spotkań naszego Stowarzyszenia. Badania dotyczą diety i nie ma przeszkód, aby wytypowane produkty żywnościowe już teraz uwzględniać przy odżywianiu dzieci.
Osobom zainteresowanym prześlę pełny tekst projektu, który został zaakceptowany do finansowania przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (na email). Projekt dostał oceny 9,9 i 7 .
Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące tych badań.
Pozdrowienia,
dr Dominik Szwajgier
Katedra Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii,
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Ja już przesłałam info że jestem gotowa do przystąpienia. Bardzo mnie cieszy, że coś się ruszyło w tej materii. (ja zapraszam do przeczytania ostatniego Newsweeka – Nastolatek na tropie Alzheimera).