SNX27 wracam do niego po roku. Kluczowy temat dla uczenia się osób z zespołem Downa.

luty 20, 2014 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

O SNX 27 wiemy mało. Z drugiej strony jest to wiedza trudna. Jednakże kontynuowane prace wskazują na istotną rolę SNX 27 w procesie ZAPAMIĘTYWANIA, UCZENIA SIĘ I KOMUNIKACJI. Postaram się zatem w sposób prosty pokazać te istotne odkrycie.

Tak zdawkowo pisałem rok temu o tych odkryciach.

http://www.zespoldowna.info/snx-27-kolejna-kluczowa-czastka-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/snx27-kolejna-czastka-wiedzy.html

http://www.zespoldowna.info/czy-na-poziom-snx-27-wplywa-resweratrol.html

Tutaj znajduje się raport opisujący z perspektywy nauki znaczenie cząstki SNX 27 w zespole Downa:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23524343

Dzisiaj mamy dalszy ciąg odkryć związanych z tą cząstką, określaną często w publikacjach jako “cząstki zespołu Downa”.

http://www.news-medical.net/news/20140220/Deficiency-in-SNX27-explains-learning-impairment-in-Downs-syndrome.aspx

image

TYTUŁ: Deficyty SNX 27 wyjaśniają ograniczenia w uczeniu się osób z zespołem Downa

Jak donoszą naukowcy z A*STAR’s Institute of Molecular and Cell Biology (IMCB) zidentyfikowali oni rolę jaką odgrywa proteina SNX27, w procesie prowadzącym do uszkodzenia możliwości uczenia się i pamiętania.

We wcześniejszych badaniach opublikowanych w Nature w ubiegłym roku, naukowcy odkryli, że dodatkowa kopia 21 chromosomu redukuje produkcję SNX 27 w mózgu oraz powoduje dysfunkcję synaps. Synapsy są strukturą, która umożliwia komórkom nerwowym przekazywanie sygnałów chemicznych między sobą. Synapsy mają istotną rolę w formowaniu pamięci i ich dysfunkcja powoduje nieprawidłowości w tym procesie. Ponowne wprowadzenie SNX 27 do mózgu, który go ma w danym momencie za mało, może spowodować, że pamięć jako proces zostanie odbudowana.

Oznacza to, że SNX 27 jest kluczową proteiną istotną w procesie uczenia się i pamiętania.

Taka wiedza była rok temu. Jednakże do tej pory rola proteiny nie była precyzyjna w mechanizmie prowadzącym do uszkodzenia pamięci poprzez dysfunkcję synaps. Naukowcy obecnie obserwowali transmisję sygnałów chemicznych pomiędzy komórkami nerwowymi. Zauważyli, że proces ten jest usprawniany dzięki receptorom AMPA ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Receptor_AMPA) które biorą udział w tzw. szybkim przekaźnictwie synaptycznym. SNX27 odgrywa istotną rolę w transportowaniu receptora AMPA na powierzchnię komórki w mózgu. Mniejszy poziom SNX 27 znaczy mniejsza liczba receptorów AMPA na powierzchni komórek, co z kolei przerywa transmisję sygnałów i uszkadza pamięć.

Te wyjaśnienie powiązania między poziomem ilościowym SNX27  i pamięcią może wyjaśnić dlaczego osoby z ZD mają problemy z uczeniem się i pamięcią.

Postarajmy się teraz zebrać całą wiedzę razem:

1.Potrojenie chromosomu 21 powoduje nadaktywność miR- 155, gdyż gen odpowiedzialny za jego funkcjonowanie jest na 21 chromosomie.

2.To powoduje obniżenie ilości SNX27, co z kolei powoduje dysfunkcję synaps.

3.Źle działające synapsy to z kolei przerwanie procesu przekazywania sygnałów chemicznych między komórkami, w efekcie uszkodzenie procesów uczenia się i zapamiętywania.

Czy można to odwrócić, tudzież stymulować? Wrócę zatem do podpowiedzi Richarda: resweratrol jest substancją stymulującą ilość miR-155 http://carcin.oxfordjournals.org/content/31/9/1561.long

image

ale także EGCG jak i kurkuma. Powraca zatem temat dawek i częstości podawania tych suplementów.

Komentarze

1 Komentarz do “SNX27 wracam do niego po roku. Kluczowy temat dla uczenia się osób z zespołem Downa.”
  1. Basia pisze:

    Rewelacja. Trzeba to wypróbować!!!!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...