Jak mutacja genu MTHFR wpływa na moją dietę?
marzec 12, 2014 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Za każdym razem mamy do czynienia z innym poziomem ekspresji genu MTHFR a i siłą oddziaływania mutacji MTHFR. To co proponuje się na wytłumaczenie tej sytuacji to ten diagram:
Jest to wykres zaprezentowany na stronie:
http://4.bp.blogspot.com/-550GS3DfJMg/UZAbg39FPoI/AAAAAAAAAlc/gdyXH–I-3A/s1600/MTHFR.jpg
i pokazuje możliwe punkty krytyczne wywołane mutacją w cyklu metylacji DNA oraz procesów towarzyszących. Czerwone X pokazują punkty, które mogą się pojawić tytułem mutacji MTHFR łącznie lub u każdego w sposób indywidualny. I na tym polega różnicowanie oddziaływania mutacji na poszczególne osoby.
Mamy tutaj oprócz złego zapisu DNA także wzrost aktywności onkogenów, jak i zmodyfikowaną odpowiedź na leki. Jak widać w pewnych sytuacjach podanie syntetycznych lub naturalnej formy kwasu foliowego (dieta lub standardowa suplementacja) nie powoduje modyfikacji w procesach. Konieczne jest podanie substancji gotowej do bezpośredniego włączenia w dany proces. Stąd konieczna idea podawania witamin B w formie metylowej (B9,B12,B6) tudzież SAMe.
Z perspektywy różnych punktów krytycznych sama dieta bogata w witaminy B 9, B 12 i B 6 jest niewystarczająca. Dziś optowałbym za stałym, nawet na niskiej dawce dostosowanej do potrzeb organizmu, suplementowaniem. Na koniec zdanie Marty (mam nadzieję, że tutaj się nie obrazi za jej cytat, proszę):
” Moja homocysteina z 12,3 spadła do 6,5 :) … Coś jeszcze zauważyłam. Długo biorę już kwas foliowy i B12 i mam górne granice normy już w kolejnych badaniach, ale nie idą one już w górę. Jakbym całe przyjmowane witaminy w formie metylowanej zużywała w 100%.”