237 na 327

czerwiec 17, 2014 by
Kategoria: Świadomy Jaś

W kwietniu, na koniec edukacji przedszkolnej Jaś został oceniony za jego postępy. Jestem bardzo zadowolony z tego jak został przeprowadzony ten test, stąd chciałbym dzisiaj tym tematem podzielić się z Wami.

STRUKTURA OCENY

Zazwyczaj w tego typu praktykach, w grupach integracyjnych stosuje się ocenę efektywności psychologiczno-pedagogicznej dziecka. W naszym przypadku, gdzie w grupie mamy 4 dzieci z ZD, po raz pierwszy odważnie Panie postanowiły odwzorować postawę naszych dzieci w stosunku do “sztywnej “ oceny rozwojowej dzieci zdrowych. I to było fajne.

Po drugie, co wydaje mi się być dużo bardziej istotne, rodzice spotykali się na zespole lub z pedagogiem i wychowawcą omawiając tą ocenę. Dla mnie sama jej prezentacja przez Panią Karolinę była niezwykle pozytywna, gdyż po pierwsze przedstawiła mi precyzyjnie założenia oceny, jej słabości strukturalne, brak dopasowania ale i możliwości jakie ona daje.

Wskazała, że być może pewne elementy tej oceny są wątpliwe i dyskusyjne, ale skoro dotyczą wszystkich, to należy potraktować ją globalnie dla wszystkich, w tym Jasia, z czym się zgodziłem.

Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 327

PUNKTY DYSKUSYJNE W OCENIE

1.”Wiąże sznurowadła.” Punkt ten w ocenie, wzbudził u Pań i u mnie najwięcej kontrowersji i żartów. Po pierwsze Jaś nie miał i nie ma butów na sznurówki, taka moda a jak nie ma potrzeby to nie myśli się o tym. Dopiero po przeczytaniu i przedyskutowaniu tej oceny zrozumiałem, że sznurowanie jest dobrym ćwiczeniem na motorykę. Co jest ciekawe dotyczy to wszystkich dzieci…a my mamy rzepy, zaciski…

2.”Wie, gdzie znajduje się przedszkole i potrafi wskazać drogę z przedszkola do domu.” Pytanie to jest przygotowane dla dzieci z rejonu, które często mieszkają do 1 km od przedszkola. Jaś dojeżdża w zależności od drogi jaką przyjmujemy między 30 km w jedną stronę a 34 km. Nie jest możliwe by dziecko w tym wieku precyzyjnie odpowiedziało na tak postawione pytanie.

3.Biorąc pod uwagę liczbę dzieci, w ocenie brały udział 3 osoby. Już ten fakt powoduje rozbieżność w ocenie tam gdzie dopuszczona jest interpretacja subiektywna danej osoby. Wiemy, że jest to problem ale nie robimy z tego jeszcze większego problemu Uśmiech

4.Struktura oceny jest statyczna, tzn. nie pozwala na pewne elastyczności. Jaś zna matematykę głównie po angielsku. Powiedzieć dziewięć, dziesięć jest dla niego trudniejsze od nine i ten po angielsku. Może to powodować obniżenie jego oceny tytułem tego, że arkusz ocenia znajomość umiejętności posługiwania się językiem polskim. Ale to sobie wyjaśniliśmy i też nie ma z tym problemu.

SYSTEM OCENY

Występują 3 oceny: tak, z pomocą, nie. Odnoszą się one do zdefiniowanego pytania. Za odpowiedź tak otrzymuje się 3 punkty, za z pomocą 2 punkty, za nie 1 punkt.

OBSZARY OCENY

1.RELACJE W KONTAKTACH SPOŁECZNYCH I POSTAWY SPOŁECZNE

W przedziale tym opisywane są posłuszeństwo i przestrzeganie zasad ustalonych w grupie. Kładzie się nacisk na współpracę z dziećmi, umiejętność posługiwania się zwrotami grzecznościowymi oraz uczucia jakie temu towarzyszą. Oczekuje się precyzyjnego analizowania interakcji oraz sytuacji.

2.CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE I NAWYKI HIGIENICZNE

Ja to nazywam: porządek, porządek i jeszcze raz porządek. Czyli chodzi o samoobsługę, dbałość o rzeczy ale i o wiązanie sznurówek.

3.ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚĆ POROZUMIEWANIA SIĘ.

Ten blok ocen, post factum, jest kluczowy dla naszych dzieci. Ocenia się tutaj zarówno artykulację jak i sposób komunikacji. Rozumienie i sposób budowy komunikatów, ich poprawność gramatyczną. Kluczowa jest oczywiście kwestia samego komunikowania się, jej precyzji, elastyczności reakcji, umiejętność zadawania pytań, jak i dokończenia  zdania, opinii w trakcie rozmowy.

4.UMIEJETNOŚĆ PORÓWNYWANIA, GRUPOWANIA ORAZ ŁĄCZENIA PRZYCZYNZE SKUTKIEM.

Jest to obszar budujący związki przyczynowo-skutkowe i reakcje na nie. Jest tutaj matematyka w postaci liczb, ale i figury czy też zbiory.

5.DBAŁOŚĆ O ZDROWIE I SPRAWNOŚĆ RUCHOWĄ.

W tym temacie mamy do czynienia z jednej strony z rozumieniem bycia chorym, po co są lekarstwa, a z drugiej strony sprawność ruchową czy to w wymiarze sportowym, zręcznościowym, czy po prostu aktywności dziecka.

6.ROZUMIENIE I STOSOWANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W ZABAWIE I NA DWORZE.

Mamy tutaj do czynienia z zasadami ruchu drogowego, rozumienia zasad gier zespołowych, zachowania dziecka w trakcie wycieczki.

7.UCZESTNICZY W PRZEDSTAWIENIACH I WCIELA SIĘ W ROLĘ.

Choć na pierwszy rzut oka Uśmiech jest to obszar związany z komunikacją, to w istocie pozwala on świetnie zastąpić komunikację werbalną inna formą. Może być to pantomima, ruch. Zamyka się to analizą umiejętności występowania dziecka w przedsięwzięciach grupy.

8.ŚPIEWANIE PIOSENEK I WYKAZYWANIE POCZUCIA RYTMU.

Obszar muzyczny obejmujący każdą sferę muzyki. Taniec, śpiew ale i instrumenty, dźwięki, rytm. To jak widzę ulubiony i najlepszy obszar naszych dzieci.

9.UMIEJETNOŚCI TWÓRCZE

Dużo łatwiej i zrozumiale można by nazwać ten obszar jako sprawność i praca rąk.

10.UMIEJETNOŚCI KONSTRUKCYJNE ORAZ WIEDZA O ŚWIECIE TECHNIKI I ZAWODACH.

Trudny temat. Z jednej strony zawody rodziców, co raz częściej kompletnie abstrakcyjne dla dziecka. Z drugiej strony edukacja zawodów typowo występujących jeszcze 40 lat temu powszechnie Uśmiech typu stolarz, malarz. W tym obszarze mamy także to co chłopcy lubią najbardziej czyli środki lokomocji, urządzenia gospodarstwa domowego.

11.ROZPOZNAWANIE ZJAWISK ATMOSFERYCZNYCH W RÓŻNYCH PORACH ROKU.

Mamy tutaj do czynienia z określeniem czasu w różnych postaciach. Jest pogoda, miesiące, pory dnia.

12.ZNAJOMOŚĆ RÓŻNYCH ŚRODOWISK PRZYRODNICZYCH I ŚWIADOMOŚĆ KONIECZNOŚCI ICH SZANOWANIA.

To jest po prostu przyroda na poziomie malucha z przedszkola z małym wyjątkiem: dziecko zna zasady ochrony środowiska. Zastanawiałem się przy tym pytaniu czy chodzi tutaj o segregację śmieci i odpadów, czy tez ochronę przyrody…i poddałem się bo czasy się zmieniają i 3 lata temu można było myśleć inaczej w tym punkcie niż obecnie.

13.ORIENTACJA PRZESTRZENNA ORAZ DOSTRZEGANIE POWTARZALNOŚCI UKŁADÓW I NASTĘPSTW CZASU.

Czyli mamy wiedzieć, że mamy lewą i prawą stronę, że są regularności, pory dnia jutro, dziś i wczoraj. Jest to w pewnej formie powtórzenie punktu 11.

14.UMIEJĘTNOŚĆ LICZENIA I ROZPOZNAWANIA KSZTAŁTÓW GEOMETRYCZNYCH.

Jest to powtórzenie punktu 4, choć z bardziej precyzyjną diagnozą ściśle matematyczną, czyli liczby, posługiwanie się liczebnikami, figury i ich odwzorowanie, porównanie masy, długości i wysokości.

15.PERCEPCJA WZROKOWA I SŁUCHOWA.

Tutaj znajdujemy puzzle, ich układanie, kolory, rozróżnianie kształtów, czytanie głoskowanie, liczenie wyrazów w zdaniu, odkrywanie podobieństw i przeciwieństw. Do tej kategorii należy także naśladownictwo głosów jak i ich rozpoznawanie.

16.ROZUMIENIE ZWIĄZKÓW RODZINNYCH I WIEDZA O KRAJU OJCZYSTYM.

Najtrudniejszy temat. Każdy z nas z naszymi dziećmi nie skupia się na tym by dziecko wiedziało, że istnieje Warszawa jako stolica Polski…szczególnie gdy ma problemy z komunikowaniem się. Podobnie jest z określaniem więzi rodzinnych. jesteśmy szczęśliwi gdy dziecko rozumie pojęcia mama, tata, siostra, brat. Pozostałe to już jest problem. I tak z łatwej rzeczy tworzy się niestety problem.

JAK WYPADŁA OCENA?

Na 327 punktów do zdobycia dzieci bez naszych integracyjnych osiągnęły średnio 98%. Jan otrzymał 72%. Jestem bardzo zadowolony z jego oceny. Pokazała ona, że te elementy jego rozwoju, które w układzie medycznym i wychowawczym są do podciągnięcia u Jana ewidentnie się udało to zrobić (sprawność fizyczna). Widać z niej także, że elementy, które być może są w jego zasięgu, ale my ich nie zauważamy, bo nie są w priorytecie są do wyuczenia…ale my mamy na to czas.

Teraz przyszedł moment, że dla Jana konieczna jest analiza jego silnych i słabych stron by móc na podstawie tego testu określić cele aktywności na najbliższy czas.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...