Ile jest neuroprzekaźnika GABA….?

październik 8, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Znów chyba namieszałem i wszystkim się to myli. Prostuję zatem. W ZD mamy neuroprzekaźniki. Wszystkich ilościowo mamy mało, także ten nazywany γ-aminomasłowym. Ten neuroprzekaźnik w skrócie nazywany jest GABA.

http://pediatrics.aappublications.org/content/120/6/e1465 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2044451/

to są artykuły, które to potwierdzają. Jest jednak pewien problem z tą GABA. Istnieją receptory wychwytujące ten neuroprzekaźnik także nazywane GABA…i tutaj zaczyna nam się wszystko mieszać.

Wróćmy jednak do roli neuroprzekaźnika GABA w mózgu. Z jednej strony mamy tzw. neuroprzekaźniki hamujące, takie jak GABA, z drugiej mamy neuroprzekaźniki pobudzające jak np. serotonina. W mózgu istnieje między nimi wszystkimi równowaga. W ZD jednak tej równowagi nie ma, a wpływ na to ma prawie 20 genów. Jest to efekt wzmożonej aktywności receptora o nazwie GABA A wychwytującego neuroprzekaźnik GABA. Prowadzi to do istotnych problemów z pamięcią, koncentracją i funkcjami poznawczymi. Stąd ten problem jest traktowany jako kluczowy dla ZD.

GABA A receptor reguluje większość szybkiego hamowania neurotransmisji w mózgu. Jego nadmierna aktywność prowadzi zatem do silnego wyhamowania całego mózgu. By wyregulować ten stan, konieczni są antagoniści. Takim antagonistą jest ginkgo biloba, a raczej flawony w nim zawarte. Podawanie ginkgo zatem może być skutecznym środkiem wyrównującym tą nieprawidłowość.

Mam nadzieję, że tym razem jest to czytelne. A poniżej film o GABA i receptorze GABA

 https://www.youtube.com/watch?v=-pfG6yHAQ5U

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...