Czy proteina klotho może być kolejnym elementem wspierającym nasze dzieci?
luty 15, 2015 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Proteina klotho w badaniach nad chorobą Alzheimera wykorzystywana jest w kierunku poprawy pamięci i funkcji poznawczych. Jej poziom wraz z wiekiem znacząco spada, co należy łączyć z procesem degeneracji organizmu typowym dla postępującego wieku.
Ale, są ludzie którzy mają mutacje genu KL znajdującym się na 13 chromosomie, dzięki której poziom klotho jest wysoki cały czas. Ci ludzie nie mają takich problemów w trakcie starzenia jak pozostali. I to był ślad, który postanowili wykorzystać naukowcy z Gladstone Institutes and the University of California, San Francisco.
Jak działa klotho? “Klotho’s benefits may be due to its effect on a certain type of neurotransmitter receptor in the brain, called NMDA, that is crucially involved in learning and memory, researchers believe.” czyli korzyści jakie wynikają z klotho są powiązane z pewnym typem neurotransmittera w mózgu nazywanym NMDA, który jest kluczowy w uczeniu się i pamiętaniu, tak sądzą naukowcy.
Klotho, sądzi się, może normalizować pracę NMDA, która w ZD jest istotnie zaburzona. Co to jest NMDA?…praktycznie raz w tygodniu o tym piszę w naszym kontekście np. tutaj:
http://www.zespoldowna.info/jak-wplywa-autyzm-na-zespol-downa-cz-6-kwas-kynureninowy.html
http://www.zespoldowna.info/lek-spowodowal-poprawe-pamieci-u-osob-z-zespolem-downa.html
Ciekawą tezę dotyczącą funkcjonowania klotho postawili inni badacze, którzy uważają, że dzięki tej proteinie można podnieść poziom IQ do 6 punktów w górę. http://rockstarresearch.com/increase-longevity-and-intelligence-with-boosted-klotho-levels/
Teza ta jest ciekawa, choć nie jest jeszcze udowodniona precyzyjnie naukowo…ale pokazuje kierunek w którym być może powinniśmy się udać.
Jedno z takich badań w kierunku choroby Alzheimera zachęca do obserwacji tej ścieżki działania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23973442
Mowa w tym raporcie, że podawanie ligustilide podnosi poziom klotho a co za tym idzie poprawia funkcje poznawcze.
Pozostaje nam odpowiedzieć skąd wziąć te ligustilide. Wciąż nie znam polskiego słowa na to określenie, ale wiem, że jest to substancja która jest pozyskiwana z min. z dzięgiela byliny z rodziny selerowatych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzi%C4%99giel_%28ro%C5%9Blina%29
Napisałem do Richarda i mam nadzieję, że jak zwykle pomoże poukładać temat bardziej precyzyjnie.
Więcej artykułów:
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140724172108.htm
Richard został zaskoczony tematem :) Dodaje od siebie tylko to, że utrzymywanie się poziomu witaminy D 3 powyżej 50 ng/ml zwiększa poziom klotho