Analizujemy metylację cz.3 cykle
październik 20, 2015 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Zanim przyjrzymy się genom i ich enzymom, musimy poznać cykle w jakich one biorą one udział.
Popatrzmy na to jak analizuje kwestie cykli i udział poszczególnych genów dr.Amy Yasko i jej Neurological Research Institute.
1.Mamy 4 cykle, które składają się na cykl metylacyjny.
2.Cykl metioniny, to cykl w którym kluczowym składnikiem jest metionina, czyli aminokwas dostarczany do organizmu z pożywieniem, np. mięsem. To w tym cyklu kluczową rolę odgrywa homocysteina jako biomarker. To także w tym cyklu znajduje się gen CBS potrojony w zespole Downa, regulujący detoksykację organizmu.Tutaj także znajduje się także ścieżka tzw. skrót metylacyjny wykorzystujący fosfatydyloserynę, fosfatodylocholinę, betainę, cholinę, TMG i DMG.
3.Kolejnym cyklem jest cykl kwasu foliowego, gdzie następuje “wprowadzenie” kwasu foliowego do cyklu poprzez dietę i suplementację. Tutaj także ma miejsce jego inhibicja (wyhamowanie wchłaniania) oraz konwersja do właściwych formulacji chemicznych potrzebnych w danym momencie cyklu przy udziale różnych czynników.
4.Kolejnym cyklem jest cykl BH 4, który obok cyklu metioniny (znajdującego się tam SAMe) najbardziej wpływa na funkcjonowanie neuroprzekaźników. Wykorzystuje on czynniki dietetyczne do ich produkcji.
5.Ostatni z cykli to cykl mocznikowy, nazywany także cyklem ornitynowym. Jest to cykl metaboliczny trzech aminokwasów: ornityny, cytruliny i argininy, w wyniku którego z amoniaku, dwutlenku węgla i asparaginianu powstaje mocznik. W ten sposób organizm pozbywa się toksycznych jonów amonowych pozostałych po zużyciu aminokwasów do produkcji chociażby neuroprzekaźników.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_ornitynowy
Wszystkie te cykle mogą ulegać zaburzeniom w wyniku zmiany funkcjonowania genu, a co za tym idzie enzymu, za który dany gen jest odpowiedzialny. Czynnikami zaburzającymi mogą być zarówno czynniki środowiskowe jak chociażby występujące w żywności metale ciężkie, inhibitory jak np. herbata zielona, braki ilościowe kofaktorów czyli czynników niezbędnych do przeprowadzenia danych procesów takich jak chociażby cynk, czy witamina B 9.
Geny zdefiniowane przez Amy Yasko, mające wpływ na poszczególne procesy zobaczycie na niebiesko.
Jeżeli wrócimy do badań profesor Rimy Obeidy czy doktor Jill James w ZD, to możemy zauważyć, że kluczowe dyskusje skupiają się na roli genu CBS w tych procesach. Od tego genu zaczniemy analizować zatem cały nasz panel metylacyjny.
http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-to-przede-wszystkim-problem-zlej-metylacji.html