Dobrze funkcjonująca tarczyca zależy od …czyli wszystkie reguły dotyczące funkcjonowania tarczycy w zespole Downa.
Mamy co raz większą grupę nowych, młodych rodziców i jak widać największym ich problemem jest … TARCZYCA. Lekarze z zasady nie rozumieją patologii funkcjonowania tarczycy w ZD i w istocie nic nie robią z tym tematem. Postaram się po raz kolejny, mam nadzieję że już możliwie najpełniejszy wytłumaczyć pewne zależności.
REGUŁA PIERWSZA.
BEZ ENERGI KOMÓRKOWEJ NIE MA HORMONÓW TARCZYCY W KOMÓRCE OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA.
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-pierwsza.html
W efekcie w ZD: “Niedoczynność tarczycy jest efektem złego funkcjonowania mitochondriów, które są odpowiedzialne za produkcję energii w komórkach.”
REGUŁA DRUGA.
20% wszystkich hormonów tarczycy stanowi T 3. 80% stanowi T 4, które poprzez “zabranie” jednego atomu jodu, konwertowane jest do postaci T 3. Hormon T 4 jest produkowany na podstawie “poziomu” TSH. Poziom TSH, reakcja, transport TSH i T 4 są złe w ZD. Jeżeli TSH i T 4, źle funkcjonują, poziom T 3 na poziomie komórkowym jest zły zawsze!
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-druga.html
REGUŁA TRZECIA.
By hormony tarczycy były produkowane potrzebny jest jod, selen, cynk, magnez, witamina D 3, A, E, C, B1, B2, B3, B6, B9, B12. W zespole Downa stale mówimy o niedoborach tych mikroelementów. Jeżeli ich nie ma, to jak możemy mówić o odpowiednim poziomie hormonów tarczycy na poziomie komórkowym? Nie może to być prawda!!!…Często jest to sprzężone z istnieniem poliformizmów np. genu MTHFR ograniczających poziom absorpcji poszczególnych witamin z grupy B oraz powodujących dodatkowe deficyty innych mikroelementów istotnych do wykorzystania tych witamin w poszczególnych reakcjach komórkowych.
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-trzecia.html
REGUŁA CZWARTA
Normy są dla ludzi z normalnie funkcjonującym organizmem. Nie ma norm dla osób z zespołem Downa.
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-czwarta.html
REGUŁA PIĄTA
WSZYSTKIE DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA POWINNY MIEĆ WŁĄCZONĄ SUPLEMENTACJĘ HORMONÓW TARCZYCY Z UWZGLĘDNIENIEM PRZEDE WSZYSTKIM T 3.
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-piatabyc-moze-najwazniejsza.html
Spróbuję to rozebrać na czynniki pierwsze dla Was, tak byście mogli wchodząc z wynikami do lekarza powiedzieć, że w ZD jest inaczej ze względu na…
FERRYTYNA
Zaczynam może od końca, ale biorąc wyniki jakie od Was dostaję to 91% dzieci z ZD ma ferrytynę na poziomie mniejszym niż 25 ng/ml.. Może to brać się z powodu następujących problemów:
- z jelitami i słabej absorpcji żelaza, często związane z polimorfizmem MTHFR A1298C lub celiakią czyli genami aktywnymi z rodziny genów HLA (“nadmiernie” często występujących w ZD)
-ze złej diety
Najczęstszym jednak przypadkiem w ZD jest kwestia źle funkcjonujących enzymów trawiennych, jednoznacznie związanych z niskim poziomem hormonów tarczycy, czyli jej niedoczynnością. Czytając strony moich przyjaciół z USA czy UK na ten temat widzę wyraźnie ten obszar, jako szczególnie ważny dla nich. Wynika on z następującej logiki:
1.Ferrytyna jest takim typem żelaza, który jest wykorzystywany przez komórkę.
2.Żelazo jest potrzebne do wytwarzania wielu enzymów.
3.Niska ferrytyna oznacza złe ich działanie i znacznie gorszy metabolizm. I to się potwierdza w ZD patrząc jak dużo osób z ZD lepiej funkcjonuje na enzymach trawiennych, nawet gdy nie ma istotnych przesłanek do ich podawania z wyjątkiem ferrytyny.
4.Niska ferrytyna obniża zatem poziom T4 i jeszcze bardziej T3. Co oznacza także, że TPO które inicjuję syntezę powyższych hormonów tarczycy, a jest żelazo zależnym enzymem , tym bardziej ma problem z właściwym funkcjonowaniem. Jak powiedzieć to lekarzowi?
Niski poziom ferrytyny/żelaza obniża efektywność dejonizacji, przez co następuje zahamowanie konwersji T4 do poziomu T3. W efekcie mamy wzrost koncentracji TSH
WNIOSEK:
NISKA FERRYTYNA MOŻE BYĆ MIERNIKIEM ZŁEGO-NISKIEGO METABOLIZMU HORMONÓW TARCZYCY W ZD. PRZYCZYNA NISKIEJ FERRYTYNY MOŻE WYNIKAĆ Z PROBLEMÓW DIETETYCZNYCH, METABOLICZNYCH, GENETYCZNYCH, ZE ZŁEGO FUNKCJONOWANIA JELIT I ENZYMÓW TRAWIENNYCH.
Ps. Od ponad 40 lat są publikowane dane na ten temat i precyzyjnie opisany związek między niskim poziomem ferrytyny w organizmie a źle funkcjonującą tarczycą, więc nie rozumiem pomijania tego elementu w terapii tarczycy w ZD.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/4031012/
http://press.endocrine.org/doi/abs/10.1210/jcem-61-4-672?journalCode=jcem&
http://www.eje-online.org/content/169/6/785.full.pdf
REGUŁY TARCZYCY A WITAMINY I MINERAŁY
Wszyscy wiemy o następującym mechanizmie działania tarczycy:
TSH reaguje w mózgu na problem, dociera do płatów tarczycy i tam wpływa na zwiększenie hormonu T4 (niekatywnego). Nie jest to jednak jeszcze ta wersja hormonu, która jest komórce potrzebna najbardziej. Zatem T4 poprzez system krwionośny dociera do tkanek obwodowych, gdzie następuje konwersja z T4 do T3.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_podwzg%C3%B3rzowo-przysadkowy
Wpływa w ten sposób na poprawę metabolizmów ale i pobudzenie poprzez regulację ścieżek funkcjonowania neuroprzekaźników typu dopamina, adrenalina, noradrenalina regulowane między innymi przez geny COMT i MAO A. Jak widać na powyższym wykresie ma wpływ na mielinizację aksonów.
Można zakładać, że wszystkie powyższe procesy w ZD funkcjonują inaczej niż powinny! A jak obserwuję Wasze panele genetyczne, to polimorfizm COMT/MAO A ale i VDR jest częstym współwystępującym problemem w ZD.
Wracamy do T3. Będąc aktywną formą hormonu, dociera do komórki, w której znajdują się tzw. receptory komórkowe do których przyłącza się aktywny hormon T 3. W efekcie zmieniają się i uaktywniają się procesy, metabolizmy, które potrzebuje organizm a o które “poprosił” mózg poprzez zwiększoną dawkę TSH.
I tutaj konieczny jest odnośnik do problemu jaki ja określiłem jako REGUŁA PIERWSZA. W ZD tytułem braku energii, typowej dla patologii choroby Alzheimera i źle działających mitochondriów, proces opisany powyżej jest niesprawny, działający w sposób opóźniony i często nieadekwatny do wymagań organizmu.
W efekcie nasze dzieci są spowolniałe, otyłe, z bardzo suchą skórą, z wyższym cholesterolem (także wpływa na to gen ABCG1 i problemami trawiennymi. Jak ten proces skorygować w ZD?
TSH jest wytwarzane z protein. Tutaj nasze dzieci są mistrzami świata … ale mają problem z ich właściwym strawieniem. Wspieramy je zatem enzymami na dzień dla lepszego trawienia. By TSH dobrze działało musimy dostarczyć także magnez, witaminę B 12 i cynk. W ZD występujące często polimorfizmy ograniczają dostępność witaminy B 12 do reakcji w których bierze TSH. W efekcie miara TSH może mieć błędny odczyt.
T4 wymaga jodu, którego 4 cząsteczki tworzą ten hormon. Jednakże sam jod nie wystarcza. Konieczne są witaminy B2 i C, by cząsteczka jodu mogła być wciągnięta do reakcji tworzenia T 4. Proces ten jest określany mianem symportu. W sytuacji występujących polimorfizmów witamina B 2 może być w znacznie mniejszej skali dostępna, niż wymaga tego organizm. https://pl.wikipedia.org/wiki/Symport
Chcąc dokonać konwersji T4 do T 3 potrzebujemy selenu. Konwersja T4 do tzw. rT3 (nieaktywnej, pośredniej cząsteczki) odbywa się poprzez odebranie jednej cząsteczki jodu. W istocie dzięki temu etapowi mamy niemalże gotowe T3 do wykorzystania jednak nie jest ono aktywne. By zamienić rT3 nieaktywne do T 3 aktywnego, potrzebujemy właśnie selenu.
Mamy w końcu aktywne T 3, by go móc przyłączyć do receptorów komórkowych musimy mieć witaminę D i A. Ich brak nie będzie aktywizował zatem działania T3, co doprowadzi do spadku energii komórkowej i spadku metabolizmu. Patrząc na Wasze wyniki witaminy D3, znacznie poniżej 25 ng/ml i do tego problemy częste na poziomie polimorfizmu genu VDR, mamy barierę, która bez odpowiedniej regulacji będzie kluczowym “złym” regulatorem funkcjonowania tarczycy w ZD.
BADANIA OCENIAJĄCE JAKOŚĆ DZIAŁANIA TARCZYCY W ZD W PEŁNYM SPEKTRUM ANALIZY
1.Z pewnością zaskoczę dużą część Was, ale badanie tarczycy zacząłbym od zbadania po prostu polimorfizmów MTHR, MTRR i MTR. Daje to pewność, że kolejne badania nie będą po prostu “wadliwe”.
2.Kolejne badania to:
-ft 3
-rt 3
-ft 4
-tsh
3.Badania uzupełniające to:
-witamina B 2
-witamina D 3 (25oh)
-cynk
-selen
-homocysteina
-witamina B9
-witamina B12
Dopiero te wszystkie badania pokazują w pełnym zakresie funkcjonowanie tarczycy i mogą określić niedoczynność tarczycy.
Idąc na skróty wystarczy zbadać:
RT3 I FT3.
Polecam wrócić do poniższych linków:
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-mthfr-w-zespole-downa.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-ft-4-a-suplementowanie-kwasem-folinowym.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html