Jak analizować badania MTHFR UK? tym razem o reakcji immunologicznej i stanach zapalnych

sierpień 16, 2016 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

To jest jedyna aż tak istotna część panelu, który należy przeglądnąć z całą rodziną i historią wszystkich chorób autoimmunologicznych w niej występujących. To jest jedyna część, która także BARDZO PRECYZYJNIE zdefiniuje która choroba będąca obecna w rodzinie od pokoleń, łączy się z którym genem.

Jeżeli masz reumatoidalne zapalenie stawów, jeżeli masz łysienie plackowate i problemy z tarczycą, ale także cukrzycą, celiakią … to tutaj znajdziesz gen, który jest odpowiedzialny za te choroby.

image

Nasz pierwszy gen kluczowy to SIRT 1. Pisałem o nim wielokrotnie jako genie regulującym zarówno apopteozę, ale i też reakcję zapalną. W momencie gdy mamy pełny polimorfizm, to wpływa on negatywnie na funkcjonowanie Il 6, zwiększając stany zapalne poprzez tą ścieżkę. Regulatorem i to dość skutecznym jest tutaj resweratrol, podawany w małych dawkach 2 razy dziennie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22689577

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26417401

Popatrzmy zatem na funkcjonowanie Il 6 i jego polimorfizmów. Wszystkie obecne polimorfizmy wskazują na wyraźne zwiększenie aktywności tego genu i silną jego reakcję zapalną.

http://www.hindawi.com/journals/ijr/2011/721608/

Podanie resweratrolu powoduje wyhamowanie tego genu, co jest powszechnie wykorzystywane w leczeniu raka, gdzie ten gen jest szczególnie aktywny. Podobne podłoże działania wykorzystuje się w działaniu kurkumy i luteoliny. U tego chłopca wszystkie tego typu suplementy regulujące stan zapalny są konieczne dla jego funkcjonowania z perspektywy chociazby tych dwóch genów SIRT 1 i Il-6.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10374244

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23661232

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18490655

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18976114

image

image

image

image

Zanim przejrzymy pozostałe geny, warto popatrzeć na sam dół. Znajdują się tutaj geny z rodziny HLA o bardzo silnym oddziaływaniu na cały organizm. W naszym wypadku jest to ścieżka reumatoidalnego zapalenia stawów. Potwierdza to kolejny polimorfizm homozygotyczny genu MTCO3P1, który także w tym wypadku może dodatkowo warunkować alergie pokarmowe w szczególności na orzeszki fistaszkowe.

Kolejny etap to geny PON 1,CTL 4, VDR Fokl. Wszystkie są w homozygocie. Z perspektywy immunologii oznacza, że tworzą sytuację immunosupresji w naszym przypadku. Co to oznacza? Na tyle istotne zmniejszenie bariery immunologicznej, że dziecko może być autystą tylko tytułem ciągle obecnych i nasilających się stanów zapalnych. Organizm atakowany przez różne patogeny, z błędną reakcją immunologiczną, nie może obronić się i “wycofuje się” by obronić to co jest możliwe. Reakcje systemu są błędne i konieczne jest stabilizowanie go za pomocą chociażby wspomnianego resweratrolu, ale i witaminy D 3.

Dla mnie ten przypadek, ten zestaw genów, prezentuje ścisłą zależność deregulacji reakcji immunologicznej, która w konsekwencji daje przypadek autyzmu. Stany zapalne, które mogą trwać w nieskończoność będą wymagać także eliminacji wszystkich możliwych powodów takiej aktywności jak chociażby alergeny w diecie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...