Hormony tarczycy są wchłaniane w jelitach. Co się dzieje, gdy mamy problem z funkcjonowaniem jelit?
T 4 jest wchłaniany w jelitach na poziomie 40-80%. T 3 także na istotnym poziomie. W zespole Downa w dużej części pacjentów, którzy mają polimorfizm MTHFR C677T, MTRR A 66 G, FUT 2 następuje stałe idiopatyczne zaburzenie pracy jelit. Gdy dołączymy do tego zmianę ich funkcjonowania tytułem występowania celiakii (polimorfizmy genów z grupy HLA) oraz nadmiernej reaktywności tytułem polimorfizmów zapalnych takich jak genów: Il- 1b, Il-6 oraz wpływu genu DNMT 3 L…
…to mamy następujący obraz: prawie 100% osób z ZD nie wchłania dobrze czegokolwiek i prawie 100% osób z ZD ma problem z tarczycą. W efekcie powstaje pytanie: jak podawać hormony tarczycy by działały skutecznie i były efektywne wchłaniane przez jelita?
http://www.zespoldowna.info/fut-2-mtrr-mthfr-c-677-t-i-jelita.html
Kluczowym tematem jest oczywiście zrozumienie problemu braku absorpcji podawanych leków. Dziś w przypadkach dzieci z ZD, których dawki dzienne T 4 przekraczają 50 mcg, są sytuacjami w których możemy podejrzewać występowanie ograniczeń w absorpcji tego hormonu. W przypadku współwystępowania chorób autoimmunologicznych należy uwzględnić dodatkową istotną jego redukcję. Tak jak to opisywałem wcześniej występowanie celiakii (tak powszechnej w ZD0 jest manifestem występowania niedoczynności tarczycy!
http://ubplj.org/index.php/wlmj/article/viewFile/130/149
http://tgc.amegroups.com/article/view/4364/5767
http://press.endocrine.org/doi/full/10.1210/jc.2007-0606
Innym czynnikiem ograniczającym absorpcję hormonów tarczycy są przerosty bakterii i grzybów. Szacunki całościowe, dotyczące jak mocno wpływają te wszystkie ograniczenia na absorpcję hormonów tarczycy nie były przeprowadzane. Próbując zestawić jedynie wskazówki, można powiedzieć, że ograniczenie może być istotne powyżej 50%.
Jak uniknąć takiego stanu? Podobnie jak to ma miejsce w przypadku słabej absorpcji kwasu foliowego, wyjściem jest podskórna iniekcja, która już jest obecnie dostępna w protokołach leczniczych łączących źle funkcjonujące jelita i leczenie tarczycy.
http://www.jofem.org/index.php/jofem/article/viewFile/277/333
Cała ta sytuacja, którą opisałem powyżej, szczerze mówiąc zaskoczyła naszych dobrych lekarzy. Cieszę się, że zaakceptowali nowa wiedzę i chęć studiowania tematu, choć przyznali że dla nich jest on zupełnie nowy i trudny.